Polski Komitet ds. UNESCO

     Polska jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) od roku 1946. Polski Komitet ds. UNESCO powstał w roku 1956. Siedziba Komitetu znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Głównym zadaniem Komitetu jest zapewniania współpracy między instytucjami UNESCO, a polskimi instytucjami rządowymi, jak również pozarządowymi, a także nadzór i koordynowanie wdrażania na obszarze Polski międzynarodowych programów inicjowanych przez UNESCO. Wszelkie zadania organizacyjno-administracyjne związane z działalnością Polskiego Komitetu ds. UNESCO zabezpiecza sekretariat stały, którym kieruje Sekretarz Generalny PK ds. UNESCO. Funkcję tę pełni aktualnie profesor Sławomir Ratajski.

     Wprawdzie ani Polski Komitet ds. UNESCO, ani jego sekretariat stały nie nadzoruje działalności jednostek funkcjonujących w Polsce pod auspicjami UNESCO, takich jak katedry, centra i zakłady, nie jest też dla nich instytucją zwierzchnią, to jednak niejednokrotnie pełni funkcje doradcze, opiniodawcze oraz pośredniczy niekiedy w kontaktach między centralą Organizacji a działającymi na terenie Polski jednostkami.

     Ważnym zadaniem Polskiego Komitetu ds. UNESCO jest uczestnictwo w wyborze obiektów, które mają zostać objęte specjalną ochroną, jako reprezentujące światowe dziedzictwo kulturalne. Komitet zgłasza też oficjalnie kandydatury polskich obiektów do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Istotnym aspektem działalności Komitetu jest też obejmowanie swoim honorowym patronatem przedsięwzięć i projektów o szczególnej randze kulturalnej i oświatowej.

     Polski Komitet ds. UNESCO jest dwudziestoosobowym ciałem kolegialnym, w skład którego wchodzi zawsze ośmiu przedstawicieli ministerstw nadzorujących sektory powiązane przedmiotowo z obszarami i celami działalności UNESCO, a więc: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Sportu i Turystyki. Przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO jest wybitny znawca historii Krakowa, profesor Jacek Purchla. Bezpośrednim reprezentantem Rzeczpospolitej Polskiej wobec UNESCO jest działający w randze honorowego ambasadora Stały Przedstawiciel RP przy UNESCO, którego biuro mieści się Paryżu, czyli tam, gdzie UNESCO ma swoją główną siedzibę.