Zmarł Śp. ks. prof. zw. dr hab. Jarosław Tomasz Michalski (1964-2024), wieloletni pracownik naszego Wydziału

J.M.

27 grudnia 2024 roku zmarł Śp. ks. prof. zw. dr hab. Jarosław Tomasz Michalski – ksiądz rzymskokatolicki, pedagog, specjalista w zakresie pedagogiki religii i katechezy, związków pedagogiki i wychowania z filozofią hermeneutyczną, pedagogiki personalno-egzystencjalnej. W latach 1999-2009 pracował w Instytucie Nauk o Wychowaniu naszego Wydziału, przez cztery lata kierując Katedrą Filozofii i Socjologii Wychowania.

Ks. Profesor rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie.  Tytułu magistra w zakresie teologii uzyskał na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1989 r.  Temat pracy pt.: Wychowanie do życia w rodzinie trwałej w aspekcie prawno-duszpasterskim przygotował pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Tadeusza Pawluka. Na tym samym Wydziale w 1994 r. doktoryzował się w zakresie teologii pastoralnej – katechetyki i pedagogiki religii. Podstawą obrony była praca pt.: Katecheza parafialna w Polsce po Soborze Watykańskim II. Studium pastoralno–katechetyczne (promotor prof. dr hab. Mieczysław Majewski). W 1995 r. otrzymał magisterium z pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych KUL. Promotorem pracy pt.: Poglądy na wyznaniowość szkoły w Polsce w świetle wybranej publicystyki okresu międzywojennego była prof. dr hab. Teresa Kukołowicz. Cztery lata później uzyskał stopień naukowy doktora nauk pedagogicznych w zakresie pedagogiki na Wydziale Nauk o Wychowaniu Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (temat pracy: La riforma del curricolo nel liceo, sopratutto cattolico, in Polonia, esaminata in una prospettiva comparata con Italia e Germania. Applicazione del metodo Problem Solving di Brian Holmes, promotor prof. dr Guglielmo Malizii). W 2005 r. habilitował się w zakresie pedagogiki na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na podstawie rozprawy: Edukacja i religia jako źródła rozwoju egzystencjalno-kognitywnego. Studium hermeneutyczno-krytyczne. Zwieńczeniem kariery naukowej było uzyskanie tytułu naukowego profesora nauk humanistycznych na Wydziale Nauk Pedagogicznych UMK podpisanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dnia 19 czerwca 2012 r.

Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie w 1989 r. Jednocześnie był katechetą i nauczycielem religii w Liceum Ogólnokształcącym nr IV w Olsztynie (1989 - 1991).

Z olsztyńskim środowiskiem akademickim związał się w 1999 r. Pracował na stanowisku adiunkta, profesora nadzwyczajnego w Katedrze Socjologii Edukacji i Polityki Oświatowej Instytutu Nauk o Wychowaniu na Wydziale Pedagogiki i Wychowania Artystycznego /Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W latach 2005 - 2009 był kierownikiem Katedry Filozofii i Socjologii Wychowania Wydziału Nauk Społecznych UWM. W 2006 r. podjął również pracę na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierownik Katedry Filozofii Wychowania, Prodziekan ds. nauki). Od 2015 r. do chwili obecnej kierował Katedrą Filozofii Wychowania /Katedrą Filozofii i Socjologii Wychowania, pełnił obowiązki dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Współpracował też z Koszalińską Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych w Koszalinie oraz z Wydziałem Nauk Humanistyczno-Społecznych Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Ks. Profesor należał do grona realizatorów studiów pedagogicznych i badaczy naukowych w dyscyplinie pedagogika skupionych w kortowskim Instytucie Nauk o Wychowaniu pod kierunkiem prof. Eugenii Malewskiej. Współkierował sekcją XI pt. „Wychowanie religijne w społeczeństwach pluralistycznych” podczas IV Ogólnopolskiego Zjazdu Pedagogicznego w Olsztynie w 2001 r. W Olsztynie w dniach 16-17. 12. 2008 r. organizował też Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Tradycja - Współczesność - Nowe wyzwania w pedagogice chrześcijańskiej”, której pokłosiem jest książka współredagowana z Aldoną Zakrzewską pt. Pedagogika chrześcijańska. Tradycja, współczesność, nowe wyzwania (2010).

Był członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych m.in. Polskiego Towarzystwo Pedagogicznego, gdzie w latach 2008-2011 wchodził w skład Prezydium Zarządu Głównego PTP, był członkiem zarządu European Forum For Religious Education in Schools, członkiem Zespołu Pedagogiki Chrześcijańskiej Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, członkiem zarządu Instituto di Sociologia del Educazione nella UPS – Università Pontificia Salesiana – Rzym. Pełnił członkostwo w komitetach redakcyjnych m.in.: „Paedagogia Christiana”, „Zeszyty Naukowe Koszalińskiej Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych”, „Zeszyty Teologiczne – Folia Theologica – Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II Olsztyn. Należał do grona stypendystów Wydziału Teologii Uniwersytetu w Augsburgu, Austriacko-Amerykańskiego Stowarzyszenia w Wiedniu oraz National Foundation for Educational Research – University College w Londynie. Ostatnio realizował projekty w ramach programu Doskonała Nauka II. Wypromował wielu dyplomantów, prowadził przewody doktorskie m.in. mgr Danuty Wajsprych i mgr Moniki Grochalskiej z UWM.

W dorobku naukowym ks. Profesora znalazły się liczne publikacje potwierdzające Jego wkład w rozwój współczesnych nauk o wychowaniu, w tym: Katecheza parafialna w Polsce po Soborze Watykańskim. Studium pastoralno – katechetyczne, Olsztyn 1997, Edukacja i religia jako źródła rozwoju egzystencjalno-kognitywnego. Studium hermeneutyczno-krytyczne, Toruń 2004, Sens życia a pedagogika. Impulsy myśli Viktora E. Frankla, Toruń 2011, Człowiek wobec współczesnych wyzwań kulturowych, Płock 2016, (Re)adaptacja w sytuacji zmiany społecznej, Płock 2017, Człowiek-Wartości-Wychowanie. Aksjologia w europejskich systemach edukacyjnych, Warszawa 2019, Poczucie sensu życia w procesie adaptacji do wolności. Studium antropologiczno-pedagogiczne (współaut. M. Wolińska, Płock 2022). Współredagował też m.in. monografię pt. Wychować człowieka. Szkice z antropologii i teorii wychowania, Olsztyn 2000. Opracowywał hasła encyklopedyczne do dwóch  pierwszych tomów „Encyklopedii Pedagogicznej XXI wieku” pod red. nauk. T. Pilcha.

Za całokształt działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej ks. prof. J. Michalskiemu  przyznano wiele nagród, w tym Rektora UWM, Rektora UMK, Rektora UKSW. W 2006 r. otrzymał nagrodę indywidualną Ministra Edukacji i Sportu za książkę „Edukacja i religia jako źródło rozwoju egzystencjalno-kognitywnego. Studium hermeneutyczno-krytyczne”.

W osobie Śp. ks. prof. zw. dra hab. Jarosława Tomasza Michalskiego utraciliśmy wybitnego Uczonego, znakomitego Pedagoga i Wychowawcę, który na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.


Cześć Jego Pamięci!

Składamy wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i Bliskim Księdza Profesora

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWEJ
Ostróda, czwartek 2 stycznia 2025 r.

10.00 – Czuwanie modlitewne w kaplicy pogrzebowej Efez przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wprowadzenie trumny do kościoła
10.30 – Nabożeństwo różańcowe
11.00 – Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego Józefa Górzyńskiego

Ciało zmarłego Kapłana zostanie pochowane na cmentarzu komunalnym w Ostródzie.

https://archwarmia.pl/aktualnosci/zmarl-ksiadz-kanonik-jaroslaw-michalski/