Dzień Otwarty

Za nami kolejny Dzień Otwarty UWM. W tym roku liczba gości, którzy odwiedzili 3 kwietnia nasz Kampus zaskoczyła nawet samych organizatorów. Dziękujemy tym wszystkim, którzy zawitali również na nasz Wydział, odwiedzili nasze stoisko wydziałowe w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz stoiska naszych kół naukowych. Wasza obecność i ciekawość naszego Wydziału sprawiły, że wydarzenie to było wyjątkowe i pełne inspirujących spotkań. Cieszymy się, że mogliśmy gościć Was w naszych murach i zaprosić do wspólnego odkrywania świata nauk społecznych.

 

Co się u nas działo? Zobaczcie!

Warsztaty z międzynarodowych negocjacji w czasie wojny

W aktywności wzięli udział uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie oraz z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie. Mieli oni okazję wcielić się w role dyplomatów i zmierzyć się z jednym z najbardziej palących współczesnych konfliktów międzynarodowych. W ramach warsztatów stanęli przed wyzwaniem rozwiązania kryzysu dyplomatycznego wokół aspiracji niepodległościowych Tajwanu. Podzieleni na delegacje USA, Chin, Indii, Francji i Rosji uczniowie musieli opracować strategię, szukać kompromisów i wypracować porozumienie, które pozwoliłoby uniknąć eskalacji konfliktu. Zmierzyli się z wyzwaniami realnej polityki, ucząc się jednocześnie analizy geopolitycznej, argumentacji i sztuki negocjacji. Warsztaty zorganizowały dr Ewa Czarkowska, dr Magdalena Kumelska-Koniecko oraz dr Aleksandra Struk przy wsparciu dr Anny Daszewskiej i dr Michała Dąbrowskiego.

 

Spotkanie z interesariuszami Służby Więziennej

Dla osób zainteresowanych penitencjarystyką zorganizowaliśmy spotkanie z funkcjonariuszami Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Barczewie oraz Aresztu Śledczego w Olsztynie. Warto dodać, że funkcjonariusze są absolwentami pedagogiki resocjalizacyjnej naszego Wydziału, jak również byłymi uczestnikami Kliniki Penitencjarnej – nowatorskiego programu dla studentów, łączącego w sobie naukę w murach uczelni z praktycznymi zajęciami na terenie zakładu karnego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie  z V  Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie a także studenci pierwszego stopnia socjologii, bezpieczeństwa narodowego oraz pedagogiki specjalnej. Uczestnicy mieli okazję poznać doświadczenia funkcjonariuszy związane z ich rozwojem zawodowym w Służbie Więziennej oraz zapoznać z zakresem zadań pedagogów-wychowawców penitencjarnych, prowadzących oddziaływania resocjalizacyjne w środowisku osób inkarcerowanych. Zaprezentowana została również ścieżka akademicka przyszłych pracowników Służby Więziennej – czyli oferta kierunku i specjalności, których ukończenie pozwoli w przyszłości pracować w placówkach penitencjarnych. Spotkanie zostało zorganizowane przez dr hab. Jerzego Czołgoszewskiego oraz dr Martę Rukat.

 

W świecie bajek – warsztaty wokalno-taneczne

W ramach Dnia Otwartego na WNS nie było zabraknąć akcentów animacyjnych. W godzinach 10.00-12.00 odbyła się integracyjna aktywność pod hasłem „Bajki nie tylko dla dzieci”. W przestrzeni naszego Wydziału zorganizowano zabawy muzyczne, animacje i tańce inspirowane światem znanych bajek, a prowadzący zachęcali  wszystkich do wspólnego działania bez względu na wiek i poziom umiejętności. Zajęcia miały charakter otwarty i improwizowany z aktywnym udziałem uczestników. Wyjątkowy klimat wydarzenia budowały śpiew i muzyka na żywo wykonywane przez studentów drugiego i trzeciego roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz pracowników Katedry Dydaktyki i Wczesnej Edukacji na czele z dr Małgorzatą Sławińską, dr. Damianem Labiakiem i dr. Marcinem Michalakiem. Rytmiczne melodie i bajkowe motywy muzyczne stanowiły tło dla wspólnych tańców, śpiewów i kreatywnych interakcji.

 

Bingo WNS – poznaj nasz Wydział

Podczas Dnia Otwartego sporym zainteresowaniem cieszyła się również gra terenowa „Bingo WNS” zorganizowana przez naszych studentów na czele z Wydziałową Radą Samorządu Studenckiego. Uczestnicy otrzymali specjalnie przygotowane karty bingo z zestawem zadań, które należało zrealizować, odwiedzając wyznaczone punkty na terenie Wydziału Nauk Społecznych. Każde zaliczone wyzwanie nagradzane było pieczątką, a celem było wypełnienie całej karty. Zadania miały charakter edukacyjny, integracyjny i zabawowy, dzięki czemu gra była nie tylko sposobem na poznanie przestrzeni WNS, ale także okazją do bezpośredniego kontaktu z atmosferą i społecznością wydziałową. Na wszystkich uczestników czekały nagrody i duża dawka uśmiechu oraz pozytywnej energii.

 

Stoiska wydziałowych kół naukowych

Jednym z kluczowych elementów podczas Dnia Otwartego była prezentacja działalności siedmiu wydziałowych kół naukowych, które przygotowały swoje stoiska informacyjne i aktywnie włączały się w rozmowy z odwiedzającymi. Członkowie kół wraz ze swoimi opiekunami z entuzjazmem opowiadali o prowadzonych projektach, badaniach, wyjazdach naukowych, działaniach społecznych oraz o możliwościach rozwoju, jakie daje zaangażowanie w życie akademickie poza salą wykładową. Przy stoiskach można było wziąć udział w przygotowanych mini-aktywnościach a także porozmawiać o realnych korzyściach wynikających z członkostwa w kole naukowym.

 

Zwieńczeniem wydarzenia była wspólna zabawa na dziedzińcu przy muzyce na żywo. To był moment swobodnych rozmów, śmiechu i radości – który pięknie dopełnił intensywny i inspirujący dzień.

 

Z całego serca dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich nauczycielom za odwiedziny, otwartość i aktywny udział w przygotowanych przez nas aktywnościach. Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować Wam, czym żyje nasz Wydział – i mamy nadzieję, że spotkamy się z Wami w październiku!