Szkoła treningowa w Pradze

Szkoła treningowa w Pradze

W dniach 17-19.09.2024 w Pradze odbyło się spotkanie grupy roboczej (WG1 – Interdyscyplinarnego zespołu koprodukcyjnego) - Training School, projektu COST  CA21123 CUPID „Cancer – Understanding  Prevention in Intellectual Disabilities”. Projekt realizowany w latach 2022-2026, skupiający naukowców, badaczy, przedstawicieli NGO oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną z 17 krajów, ma na celu wspieranie programu badań i wymiany informacji dotyczących profilaktyki nowotworowej w populacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Kierownikiem Projektu jest dr Suzanne Denieffe Barry z South East Technological University w Irlandii. Członkiniami grupy roboczej WG1, a także Management Committee reprezentującymi Polskę są badaczki z naszego Wydziału – dr hab. Katarzyna Ćwirynkało, prof. UWM oraz dr hab. Agnieszka Żyta, prof. UWM.

W trzydniowych warsztatach, wykładach i seminariach uczestniczyło 45 osób (w tym 9 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich asystenci) z Irlandii, Serbii, Włoch, Czech, Słowacji, Polski, Turcji i Macedonii.  W grupie polskiej znalazły się m.in. pracowniczki Zakładu Aktywności Zawodowej w Ostródzie - Alicja Burzyńska oraz Justyna Kozak, a także osoby jej wspierające - Dorota Bugaj i Aneta Lis (PSONI Ostróda).

Prof. Katarzyna Ćwirynkało i prof. Agnieszka Żyta prowadziły warsztaty poświęcone znaczeniu właściwej diety i wagi w profilaktyce chorób nowotworowych u osób z niepełnosprawnością intelektualną oparty m.in. o badania n/t zdrowia zrealizowane ze współbadaczami z niepełnosprawnością intelektualną w Ostródzie i Lublinie.