Instytut Nauk Politycznych WNS zaangażowany w zwalczanie cyberprzestępczości

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wraz z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości podejmują wspólne działania na rzecz przeciwdziałania i zwalczania przestępstw popełnianych w internecie.

Prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM, podkreślił podczas podpisywania porozumienia, że temat cyberprzestępczości jest jednym z najważniejszych problemów w obecnych czasach.    

– Dziękuję bardzo mł. insp., Michałowi Zugajowi, zastępcy komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz członkom zarządu w Olsztynie za to, że mogliśmy się tutaj dzisiaj spotkać i podpisać to porozumienie. Musimy myśleć o tym, jak zabezpieczać się przed takimi zjawiskami jak cyberprzestępczość. Trzeba działać, ale żeby działać, niezbędne są kadry i narzędzia. Cieszę się, że nasz Uniwersytet może przyczyniać się z jednej strony do kształcenia kadr, a z drugiej strony, poprzez prowadzone badania, wyciągać wnioski i planować kolejne działania – mówił rektor.  

Za sprawą podpisanego 4 marca dokumentu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dołączył do innych uczelni w Polsce, które razem z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości podejmują szereg różnych przedsięwzięć mających na celu ochronę społeczeństwa przed zagrożeniami czyhającymi w internecie.

– Dzięki podpisanemu dzisiaj porozumieniu będziemy mogli rozpocząć jeszcze bardziej efektywną współpracę, bo ona już de facto trwa – dodawał mł. insp. Michał Zugaj. – Żeby nasze państwo było nowoczesne i sprawne oraz żebyśmy dysponowali dobrze wykształconymi kadrami, tego typu współprace są niezbędne. Na tym porozumieniu skorzysta zarówno UWM, jak i my.   

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest jednostką organizacyjną Policji. Odpowiada za realizację na obszarze całego kraju zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców przestępstw oraz wspierania w niezbędnym zakresie policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw.

We współpracę z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości jest zaangażowany szczególnie Instytut Nauk Politycznych UWM, który kształci studentów m.in. na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Jak powiedział w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” dr hab. Tomasz Bojarowicz z Katedry Nauk o Polityce i Nauk o Bezpieczeństwie UWM, działania obejmą różne zakresy i formy.

– Kształcimy studentów jako potencjalnych kandydatów do pracy w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości. Oferujemy bogate i cenne podłoże teoretyczne i liczymy na wiedzę praktyczną – mówił dr hab. Tomasz Bojarowicz. Jak zaznaczył, współcześni użytkownicy internetu muszą umieć się ochronić przed różnymi niebezpieczeństwami. – Zagrożeń jest bardzo wiele – obecnie takimi, które zdarzają się najczęściej, są przestępstwa z wykorzystywaniem nieletnich, wyłudzaniem pieniędzy czy szeroko rozumiany hejt. W sieci poruszamy się na co dzień, więc musimy być świadomi tego, co na nas tam czyha i jak możemy się przed tym uchronić

Jedną z odsłon wstępnej współpracy Instytutu Nauk Politycznych UWM z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości była Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, która odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Podczas niej pracownicy CBZC opowiedzieli uczniom szkół ponadpodstawowych o realnych zagrożeniach związanych z funkcjonowaniem w internecie.