Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM we władzach European Society for Research on the Education of Adults (ESREA)

Joanna Ostrouch-Kamiińska

Dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM, dziekan Wydziału Nauk Społecznych została wybrana do Zarządu Głównego ESREA na kadencję 2020-2022 wraz z 11 naukowcami reprezentującymi uniwersytety w Szwecji, Anglii, Irlandii, Portugalii, Niemczech, Czechach, Serbii, Finlandii, we Włoszech i na Cyprze.

ESREA to uznane międzynarodowe towarzystwo naukowe zrzeszające badaczy edukacji dorosłych, którego celem jest wspieranie międzynarodowej współpracy i profesjonalnego rozwoju naukowców poprzez inicjowanie działań w sieciach badawczych i wymianę doświadczeń oraz najnowszych wyników badań, a także opieka nad rozwojem doktorantów, dla których  organizowane są letnie i zimowe szkoły, oraz przyznawane są stypendia na udział w seminariach i konferencjach Towarzystwa.

ESREA powstało w 1991 r. i zrzesza członków z większości europejskich krajów, współpracujących ze sobą w ramach 12 sieci badawczych. Towarzystwo wydaje własne czasopismo: The European Journal for Research on the Education and Learning of Adults (RELA), indeksowane m.in. w bazie Scopus; współpracuje z wydawnictwem Brill (II poziom wydawnictw z listy MNiSW), w którym publikuje monografie w ramach cyklu wydawniczego zatytułowanego Research on the Education and Learning of Adults; organizuje również co trzy lata duży kongres badaczy edukacji dorosłych, a także kilka mniejszych konferencji rocznie, poświęconych problematyce eksplorowanej w ramach sieci ESREA. Wydział Nauk Społecznych jest instytucjonalnym członkiem Towarzystwa, co uprawnia wszystkich jego pracowników do korzystania z licznych przywilejów, m.in. niższych opłat konferencyjnych czy programów stypendialnych dla doktorantów.

Zarząd Główny wybierany jest przez wszystkich członków Towarzystwa w głosowaniu Internetowym na trzyletnie kadencje. W jego skład wchodzi zawsze dwanaście osób – w kadencji 2020-2022, oprócz reprezentantki UWM, będą to naukowcy z następujących uczelni: Linköping University (Szwecja), Maynooth University (Irlandia), University of Milano Bicocca oraz  University of Verona (Włochy), Open University of Cyprus (Cypr), Justus-Liebig University of Giessen (Niemcy), Charles University (Czechy), University of Belgrade (Serbia), University of Eastern Finland (Finlandia), University of Warwick (Wielka Brytania), University of Coimbra (Portugalia).

To nie pierwsze doświadczenia prof. Joanny Ostrouch-Kamińskiej w międzynarodowych władzach towarzystw – od roku, z nominacji Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, reprezentuje polskich pedagogów w Radzie Głównej World Education Research Association (WERA). Natomiast w ESREA od 2007 r. przewodniczy sieci zajmującej się problematyką analizy różnicowania procesów edukacyjnych ze względu na płeć (od roku wraz z prof. Cristiną Vieira z University of Coimbra). W ramach ESREA współredagowała pięć książek wydanych m.in. przez Waxmann (2019), Brill (wcześniej Sense Publishers) (2015), Peter Lang (2008). Jak napisała w swojej prezentacji wyborczej, członkostwo w takich towarzystwach jak ESREA „daje możliwość poznania innych badaczy i dzielenie się z nimi doświadczeniem płynącym z różnych obszarów wiedzy, z różnych kultur i historii; jest bezcenną platformą współistnienia i wspierania naukowców w budowaniu ich potencjału i siły do (z)mierzenia się z wyzwaniami współczesnego świata (nauki). Przede wszystkim zaś daje poczucie bycia we wspólnocie ludzi zaangażowanych, różnorodnych, otwartych i pełnych chęci do współpracy dla dobra innych”.

Serdecznie gratulujemy!