Studenci Bezpieczeństwa Narodowego w Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie

obraz

W dniu 20 maja 2024 roku drugiego roku studenci bezpieczeństwa narodowego wraz z dr. Piotrem Lotarskim w ramach zajęć dydaktycznych odwiedzili Regionalne Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie.

Podczas wizyty zapoznali się historią powstania RCB, jego ultranowoczesnym wyposażeniem oraz zadaniami i organizacją pracy Centrum. Wykład poprowadził Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pan Paweł Micek. Olsztyńskie RCB obejmuje swoją właściwością terytorialną Miasto Olsztyn i Powiat Olsztyński. W budynku pracują pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Olsztyna, co jest unikalną organizacją pracy w zakresie zarzadzania kryzysowego. Umożliwia ona zwiększenie zdolności szybkiego reagowania na zdarzenia kryzysowe oraz poprawę funkcjonowania służb i jednostek uczestniczących w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i awarii środowiskowych. RCB wyposażono w nowoczesne Mobilne Centrum Kierowania (MCK), umożliwiające prowadzenie efektywnych działań na miejscu zdarzenia. Składa się ono z pojazdu rozpoznania, dowodzenia i łączności wyposażonego między innymi w drona. W Centrum prowadzony jest także Regionalny Magazyn Kryzysowy, w którym zgromadzono środki potrzebne na wypadek klęsk żywiołowych i zdarzeń nadzwyczajnych.

Po części teoretycznej studentom umożliwiono zapoznanie się ze stanowiskami tzw. Sali Operacyjnej obsługiwanej przez funkcjonariuszy Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i dyżurnych miasta, co wzbudziło największe zainteresowanie. Następnie studenci zapoznali się z możliwościami i wyposażeniem pojazdu Mobilnego Centrum Kierowania.

Należy podkreślić że olsztyńskie RCB jest obecnie najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Jest także miejscem odbywania studenckich praktyk, a także potencjalnym miejscem zatrudnienia absolwentów UWM.

Liczymy na dalszą owocną współpracę!