Przedstawiciele UWM z wizytą studyjną na Łotwie
W dniach 23–26 kwietnia 2025 roku delegacja z Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w składzie: prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski - dyrektor, dr hab. Krzysztof Żęgota, prof. UWM oraz dr hab. Wojciech Kotowicz, odbyła wizytę studyjną w Rydze. Głównym celem wyjazdu była promocja rezultatów międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego „Education of the society on disinformation: Poland, Lithuania, Latvia and Estonia”, zrealizowanego przez UWM w ubiegłym roku, w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Public Diplomacy”, a także wspieranie wdrażania jego rezultatów przez łotewskie instytucje naukowe i edukacyjne. Wizyta miała również na celu rozwój współpracy akademickiej z instytucjami łotewskimi oraz pogłębienie kontaktów z lokalnym środowiskiem polonijnym i eksperckim. Program spotkań został przygotowany we współpracy z Ambasadą RP w Rydze, a szczególne podziękowania kierujemy pod adresem dyplomaty Pana Łukasza Cudnego.
Spotkanie w Ministerstwie Edukacji i Nauki Republiki Łotewskiej
Wizyta rozpoczęła się od spotkania w Ministerstwie Edukacji i Nauki, gdzie delegację z UWM przyjęła Pani Inta Ozola, Dyrektor Departamentu Wsparcia Zawodowego Nauczycieli, Pani Diāna Šavalgina, Dyrektor Departamentu Treści Edukacyjnych oraz Pani Dace Denaite z Departamentu Inicjatyw Politycznych i Rozwoju. Rozmowy dotyczyły współpracy akademickiej i wymiany międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji dotyczącej walki z dezinformacją. Przedstawiciele UWM zaprezentowali wyniki projektu dotyczącego przeciwdziałania dezinformacji oraz zaproponowali ich implementację w ramach łotewskich programów edukacyjnych. Ministerstwo wyraziło zainteresowanie wykorzystaniem rezultatów projektu w swoich działaniach systemowych, wskazując na ich aktualność i wartość merytoryczną. W rozmowach uczestniczyła także przedstawicielka Ambasady RP w Rydze Pani Agnieszka Halman, ekspert ds. kulturalnych i obsługi mediów.
Wizyta w Szkole Polskiej im. Ity Kozakiewicz w Rydze
Kolejnym punktem wizyty była Polska Szkoła Średnia im. Ity Kozakiewicz. Spotkanie z Panią dyrektor Krystyną Barkowską pozwoliło zapoznać się z działalnością szkoły oraz potrzebami jej uczniów i nauczycieli (w szkole uczy się ponad 400 uczniów). Delegacja UWM przedstawiła propozycje współpracy w zakresie promocji polskiego szkolnictwa wyższego oraz omówiła możliwość wykorzystania materiałów projektowych do działań edukacyjnych z zakresu świadomego korzystania z mediów.
Rozmowy w NATO Strategic Communications Centre of Excellence
W ramach wizyty delegacja odwiedziła także NATO Stratcom Centre of Excellence w Rydze. Instytucja ta prowadzi badania nad m.in. dezinformacją, bezpieczeństwem informacyjnym i nowoczesnymi narzędziami komunikacyjnymi. Spotkanie z Chief of Staff NATO Stratcom COE płk. Dariuszem Niedzielskim dotyczyło potencjalnych obszarów współpracy badawczej oraz wspólnych inicjatyw w zakresie przeciwdziałania dezinformacji. Centrum wyraziło żywe zainteresowanie wdrożeniem rezultatów projektu realizowanego przez UWM – zarówno w ramach działalności szkoleniowej, jak i analitycznej.
Nawiązanie relacji z Uniwersytetem Łotwy
Przedstawiciele UWM odwiedzili również Uniwersytet Łotwy w Rydze, gdzie zostali przyjęci przez prof. Guntasa Kitenbergsa, Prorektora ds. Naukowych, prof. Lindę Daniela, Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii, prof. Inną Šteinbuką, długoletnim reprezentantem Łotwy w Komisji Europejskiej i pracownikiem Wydziału Ekonomii i Nauk Społecznych oraz Dace Lešinska, reprezentującą Biuro Współpracy Międzynarodowej. Spotkanie posłużyło omówieniu możliwości realizacji wspólnych projektów naukowych, wymiany akademickiej oraz organizacji konferencji i seminariów. Przedstawiono także potencjał wdrażania wyników projektu edukacyjnego o dezinformacji w formie wspólnych zajęć i warsztatów międzyuczelnianych. W planach jest również podpisanie umowy o współpracy między uniwersytetami oraz pogłębienie współpracy naukowej i dydaktycznej.
https://failiem.lv/LatvijasUniversitate/u/p2pxxunzur
Spotkanie w Ambasadzie RP w Rydze
W Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe rozmowy i ustalenia. Uczestniczył w nim Pan Łukasz Cudny – I Sekretarz ds. polityczno-ekonomicznych, do niedawna Chargé d'affaires ad interim placówki dyplomatycznej w Rydze. W trakcie spotkania omówiono rolę dyplomacji publicznej i akademickiej w budowaniu międzynarodowych relacji edukacyjnych oraz możliwości dalszego promowania projektu realizowanego przez UWM w państwach bałtyckich, a w szczególności na Łotwie.
Współpraca z Polsko-Łotewską Izbą Przemysłowo-Handlową
W ostatnim punkcie programu delegacja UWM spotkała się z Panem Janisem Skują – Dyrektorem Wykonawczym Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Panem Waldemarem Mazurkiem, członkiem zarządu Orlen Latvia. Rozmowy koncentrowały się na współpracy uczelni z sektorem gospodarczym, rozwijaniu programów stażowych oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań przy udziale środowiska akademickiego. Omówiono również możliwość wykorzystania treści projektu w kontekście edukacji medialnej w biznesie i administracji.
Efekty wizyty
Wizyta studyjna w Rydze pozwoliła na nawiązanie wartościowych kontaktów z partnerami łotewskimi reprezentującymi zarówno środowisko akademickie, jak i instytucje państwowe oraz organizacje polonijne. Kluczowym elementem było promowanie i popularyzacja wyników projektu edukacyjnego dotyczącego dezinformacji, który spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony partnerów – w szczególności Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Łotewskiej i NATO Stratcom COE, które zadeklarowały gotowość do ich dalszego wykorzystania i wdrażania. Delegacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego potwierdziła gotowość do dalszej współpracy w obszarach nauki, edukacji i wymiany kulturowej. Wizyta ma stanowić ważny krok w kierunku umiędzynarodowienia działalności UWM i wzmacniania jego pozycji w regionie bałtyckim.
Zob. też:
https://uwm.edu.pl/aktualnosci/badacze-z-uwm-rozmawiali-na-lotwie-o-dezinformacji