Młodzieżowy Okrągły Stół „Young Generation Towards Disinformation and Propaganda”
16 października 2024 roku Instytut Nauk Politycznych WNS UWM zorganizował Młodzieżowy Okrągły Stół zatytułowany „Young Generation Towards Disinformation and Propaganda”.
Celem wydarzenia była dyskusja na temat współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa informacyjnego oraz ryzyk związanych z dezinformacją, rozpatrywanych z perspektywy przedstawicieli młodego pokolenia. Przeprowadzenie Okrągłego Stołu miało również posłużyć osiągnięciu założonych celów, poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, zainicjowanie dyskusji oraz wypracowanie rekomendacji. Poza tym, Młodzieżowy Okrągły Stół był okazją do intensywnej wymiany myśli i doświadczeń, dyskusji oraz sformułowania rekomendacji.
W ramach okrągłego stołu przedyskutowano następujące kwestie:
- Doświadczenia studentów dotyczące dezinformacji i propagandy;
- Główne zagrożenia dotyczące infosfery;
- Przykłady propagandy i dezinformacji na Litwie, Łotwie, w Estonii i Polsce;
- Jak przeciwdziałać dezinformacji i propagandzie?
- Czy jesteśmy bezpieczni przed zagrożeniami płynącymi z propagandy i dezinformacji?
Moderatorem dyskusji był prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski, zaś jej uczestnikami byli:
- Domantas Mickeliūnas (Uniwersytet Kłajpedzki, Litwa)
- Arnas Murauskas (Uniwersytet Kłajpedzki, Litwa)
- Nojus Katkauskas (Uniwersytet Kłajpedzki, Litwa)
- Lūcija Ceicāne (Uniwersytet Łotwy w Rydze)
- Rebeka Vīlande (Uniwersytet Łotwy w Rydze)
- Rodion Krupin (Uniwersytet w Tartu, Estonia)
- Ren Yashiro (Uniwersytet w Tartu, Estonia)
- Ramz Fattaleh (Uniwersytet w Tartu, Estonia)
- Konstancja Bohdanowicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska)
- Martyna Jurczak (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska)
- Bartosz Cylwa (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska)
- Natalia Urbańska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska)
- Adrian Bogdan (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska)
- Krzysztof Gołębiowski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska).
Zasadnicze wnioski i rekomendacje wynikające z dyskusji w ramach Młodzieżowego Okrągłego Stołu są związane z narastaniem zagrożeń wynikających z oddziaływania propagandy i fake news. Uczestnicy dyskusji zauważyli, że szczególnie narażone na propagandę są państwa sąsiadujące z Rosją. Dodatkowo oddziaływanie propagandy i fake news za pośrednictwem Internetu i mediów społecznościowych naraża w szczególności młode pokolenie na negatywne oddziaływanie propagandy. Zarazem część uczestników Okrągłego Stołu podkreśliła, że różnorodność opinii i perspektyw kulturowych dotyczących świata informacji jest istotnym elementem dynamiki globalnej, a ignorowanie jej może jedynie zaostrzyć istniejące sprzeczności i doprowadzić do konfliktów, których świat obecnie doświadcza.
Młodzieżowy Okrągły Stół był częścią projektu badawczego "Edukacja społeczeństwa w zakresie dezinformacji: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia", którego celem jest zwiększenie roli edukacji społeczeństwa i dyplomacji publicznej w zakresie walki z dezinformacją z perspektywy Polski i państw bałtyckich. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski, zaś wykonawcami dr hab. Krzysztof Żęgota, prof. UWM, dr hab. Marcin Chełmniak, prof. UWM, dr hab. Wojciech Modzelewski, prof. UWM, dr hab. Wojciech Kotowicz, dr hab. Waldemar Tomaszewski, prof. UWM, dr hab. Katarzyna Maciejewska-Mieszkowska, prof. UWM, dr Tomasz Gajowniczek oraz prof. Vladimir Sazonov.
Projekt jest finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2024”.