Konferencja naukowa na Uniwersytecie Kłajpedzkim

obraz

W dniach 25-26 kwietnia br. na Uniwersytecie Kłajpedzkim (Litwa) miała miejsce konferencja naukowa "Social innovations for sustainable regional development". Tematyka konferencji była związana z ekonomicznymi, społecznymi i politycznymi uwarunkowaniami rozwoju regionalnego. W konferencji wziął udział - w charakterze keynote speakera sesji plenarnej - dr hab. Krzysztof Żęgota, prof. UWM, który wystąpił z referatem "Challenges and limitations in development of borderlands: experience of Warmia and Mazury region after February 2022".

W konferencji uczestniczyło kilkudziesięciu badaczy rozwoju regionalnego z wiodących litewskich ośrodków naukowych, jak również naukowcy m.in. z Łotwy, Niemiec, Polski, Hiszpanii, Ukrainy, Rumunii i Turcji. Warto podkreślić, że konferencja była kolejnym już wydarzeniem wzmacniającym współpracę Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Kłajpedzkiego. W minionym roku oba uniwersytety były zaangażowane w realizację projektu "Strengthening the identity of the Baltic Sea Region borderlands. Building cooperation for the youth" współfinansowanego przez Radę Państw Morza Baltyckiego, którego elementem była m.in. szkoła letnia zrealizowana w Olsztynie we wrześniu ubiegłego roku. Aktualnie Instytut Nauk Politycznych UWM przystępuje do realizacji projektu "Edukacja społeczeństwa w zakresie dezinformacji: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia" finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. W ramach projektu zaplanowano działania realizowane wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Kłajpedzkiego.