Dobre wieści z budowy. Nowa siedziba wydziału będzie gotowa wcześniej!

Budynek WNS
Miała powstać na koniec tego roku, ale będzie pół roku przed terminem. Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy nowa siedziba wydziałów Nauk Społecznych i Prawa i Administracji UWM jest już prawie gotowa.

Dwa lata po rozpoczęciu budowy (kwiecień 2020 r. – przyp. red.) i rok po poprzedniej gospodarskiej wizycie, prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM ponownie zwiedzał budowę nowej siedziby WNS oraz WPiA. Towarzyszyli mu dr hab. Sławomir Przybyliński - prorektor ds. studenckich, dziekani WNS i WPiA – dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM, dr hab. Jarosław Dobkowski, prof. UWMoraz Bogusław Stec, kanclerz UWM. Kiedy rektor gościł tu rok temu, stan zaawansowania robót wynosił 35% i budowla miała już kształt docelowy. Teraz do zakończenia prac brakuje o wiele mniej.

- Obecnie zaawansowanie prac wynosi około 90% - wyjaśnia Klaudia Breńska, kierowniczka budowy i przewodniczka po niej. - W tym momencie wykonujemy ostatnie prace wykończeniowe, czyli np. prace związane z instalacjami. Trwa malowanie na ostatnich już piętrach, wykańczanie docelowe posadzek, montaż drzwi wewnętrznych, montaż ślusarki stalowej oraz wyposażenia wewnętrznego. Trwają prace drogowe oraz rozpoczynamy zagospodarowywanie terenu. Czekamy jeszcze na dostawę i montaż dwóch wind oraz podnośnika dla osób z niepełnosprawnościami – wylicza kierowniczka budowy.

O ogromie tej imponującej budowli świadczą nie tylko jej rozmiary, ale jeszcze dobitniej - ilość zużytych materiałów budowlanych. Na jej wybudowanie i wykończenie zużyto do tej pory 650 ton stali, 7500 m3 betonu, 285 km kabli i przewodów, wstawiono 494 okien, 314 drzwi, 46 aluminiowych ścian i 6 witryn zewnętrznych, czyli wielkich okien od podłogi do sufitu. Codziennie na budowie pracuje około 60 osób.

Zgodnie z umową termin zakończenie inwestycji mija w grudniu 2022 roku. Wykonawca planuje jednak zakończyć prace do końca czerwca i od lipca 2022 roku rozpocząć procedurę odbioru.

Władze obu wydziałów kompletują już wyposażenie budynku. Senat UWM podczas kwietniowego posiedzenia przyznał na ten cel dodatkowy milion zł. Pieniądze pochodzą z tzw. rezerwy budżetowej uczelni. Podczas zwiedzania budowy dziekani informowali rektora o przeznaczeniu i wyposażeniu poszczególnych sal.

Projektantem nowej siedziby WPiA oraz WNS jest biuro architektoniczne Sosak & Sosak z Olsztyna, a wykonawcą grupa Budimex SA. Kierowniczka budowy, Klaudia Breńska, jest absolwentką UWM na kierunku budownictwo.

Budowa nowej siedziby WPiA i WNS to jedna z czterech wielkich inwestycji UWM w ostatnim czasie. Uczelnia buduje także nowe skrzydło Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, które ma zostać ukończone w sierpniu 2022 r. Trwa wyposażanie Kortosfery, czyli Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Otwarcie planowane jest w 2023 r. Koszt inwestycji to ok. 33 mln zł. W ubiegłym roku powstała z kolei Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt. Kosztowała ok. 6 mln zł.

Źródło: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/dobre-wiesci-budowy-nowa-siedziba-wpia-oraz-wns-bedzie-gotowa-wczesniej