Zapraszamy na studia podyplomowe z socjoterapii!

Po dwuletniej przerwie wracają studia podyplomowe z socjoterapii. Studia organizowane są na Wydziale Nauk Społecznych UWM i jest to już XX edycja. Studia zostały stworzone i były prowadzone wiele lat przez dr Alinę Rozłucką, a obecnie kierowane są przez dr Joannę Frankowiak z Katedry Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji. Zapisy trwają do 21 lutego 2022 roku.

Oferta studiów powstała w dialogu z profesjonalistami, którzy zostali zaproszeni do prowadzenia zajęć m.in. z zakresu teoretycznych podstaw socjoterapii, podstawy pedagogiki i psychologii rozwojowej, podstaw psychologii ogólnej, mechanizmów uzależnień, struktury i organizacji systemu pomocy dziecku i rodzinie, faz rozwoju grupy i zjawisk w niej zachodzących oraz przyczyn i objawów zaburzeń zachowania u dzieci.

Proponowane studia mają charakter doskonalący, trwają trzy semestry, a ich celem jest przygotowanie do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych, wzmocnienie umiejętności pracy grupowej oraz współpracy z innymi specjalistami zaangażowanymi w działalność opiekuńczo-wychowawczą, pomocową i terapeutyczną.

Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów podyplomowych (po spełnieniu warunków określonych przez pracodawcę) umożliwiają podjęcie pracy w:

- świetlicach terapeutycznych, socjoterapeutycznych i środowiskowych jako psychoterapeuci,

- poradniach psychologiczno-pedagogicznych,

- szkołach prowadząc zajęcia socjoterapii i profesjonalną profilaktykę, które są wpisane w zadania szkoły,

- ośrodkach interwencji kryzysowej,

- ośrodkach resocjalizacji dzieci, młodzieży i dorosłych,

- zakładach poprawczych i zakładach karnych,

- placówkach opieki zastępczej,

- w Gminnych i Miejskich Ośrodkach Społecznych prowadząc zajęcia grupowe z osobami w trudnych sytuacjach życiowych,

- Klubach i Centrach Integracji Społecznej

- Domach Pomocy Społecznej

- szpitalach.  

- Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii i Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych (szczegółowe kwalifikacje wymagane do zatrudnienia w tych placówkach reguluje Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 roku, Dz. U. 2017 poz. 1606).

Proponowane studia mogą też zostać potraktowane jako forma doskonalenia umiejętności opiekuńczo-wychowawczych i pomocowych w takich zawodach jak: pedagog szkolny, wychowawca, nauczyciel, instruktor, kurator, psycholog, pracownik socjalny, terapeuta, katecheta, pracownik placówki interwencyjnej, dyrektor placówek i instytucji opiekuńczych, oświatowych i resocjalizacyjnych.

Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest ukończenie studiów wyższych drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich na kierunkach społecznych, humanistycznych oraz medycznych.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat programu studiów podyplomowych z socjoterapii, czesnego oraz zasad kwalifikacji znajdują się pod adresem:

https://irk.uwm.edu.pl/pl/offer/REK_21_22_SP/programme/SP1923N/?from=field:SP1923

Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisów.