Wykład prof. Anamariji Zič-Ralič na Wydziale Nauk Społecznych

23 maja 2018 r. członkowie Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego Oddział w Olsztynie oraz pracownicy i studenci Wydziału Nauk Społecznych UWM mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Anamariji Zič-Ralič pt. „Experience of bullying in pupils with ADHD”. Prelegentka opowiedziała o specyfice funkcjonowania uczniów z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej w środowisku szkoły oraz zaprezentowała wyniki swoich badań dotyczących tych osób jako ofiar oraz sprawców różnych form przemocy. Porównanie tej grupy uczniów z uczniami pełnosprawnymi pokazało, że zarówno same osoby z ADHD, jak i ich nauczyciele częściej dostrzegają w tym zakresie problemy. Statystycznie istotne różnice (pomiędzy grupą chłopców z ADHD i chłopców typowo rozwijających się) dotyczyły w szczególności stosowania przez badaną grupę przemocy fizycznej. Wyniki pozwoliły na opracowanie szeregu implikacji dla praktyki szkolnej. Po wykładzie znalazł się również czas na dyskusję, podczas której słuchacze okazali duże zainteresowanie rozwiązaniami chorwackimi.

Prof. Zič-Ralič z Uniwersytetu w Zagrzebiu w Chorwacji odwiedziła naszą Uczelnię w ramach programu wymiany pracowników Erasmus+. Warto zaznaczyć, że współpraca Uniwersytetu w Zagrzebiu i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozwija się od kilku lat. Pracownicy Katedry Pedagogiki Specjalnej uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji Naukowej ERFCON organizowane przez Uniwersytet w Zagrzebiu (2018). Z kolei grupa naukowców z Zagrzebia brała udział w Konferencji Horyzonty Pedagogiczne w Olsztynie (2016) oraz w wymianach Erasmus+. Owocuje to podejmowaniem różnych wspólnych działań, w tym projektów badawczych.