WNS współorganizatorem Dni Mózgu 2022

mózg
Warsztaty, teleturniej, wykłady i pokazy o tematyce związanej z funkcjonowaniem mózgu, a dla odważnych… alkogogle. Studenci biologii i biotechnologii oraz nauk społecznych zachęcają do uczestnictwa w obchodach Tygodnia Mózgu na UWM (15.03.-16.03).

Obchody Tygodnia Mózgu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zaplanowano na dwa dni - 15.03. i 16.03., a program jest bogaty i różnorodny. W zależności od wieku i zainteresowań, każdy znajdzie coś dla siebie. Cel jest jeden – upowszechnianie wiedzy, czym jest nasz mózg, czego potrzebuje do efektywnej pracy i jak działa. Wszystkie wykłady i zajęcia organizują i prowadzą studenci i wykładowcy wydziałów Biologii i Biotechnologii oraz Nauk Społecznych.

- To inicjatywa studenckiego koła naukowego biotechnologów, którego jestem opiekunką – mówi dr Agata Żmijewska z Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, koordynatorka wydarzenia. – Wszystkie zajęcia są interesujące – podkreśla dr Żmijewska.

Co w programie? M.in. teleturniej dla rodzin Brain – Familiada, warsztaty uczące postępowania z psami. Wykłady o pamięci iluzorycznej i depresji poporodowej. Dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowano wykład na temat otyłości, która zdaniem naukowców również jest zakodowana w mózgu (ten wykład jest wyjazdowy). Odważni będą mogli włożyć alkogogle i przekonać się, jak używki zmieniają pracę mózgu. Miłośnicy gier komputerowych dowiedzą się, jak gry wpływają na koncentrację i czy za ich pomocą można poprawić kondycję mózgu. Najmłodsi będą lepić model mózgu z plastycznej masy.

Szczegółowy program można znaleźć na:

https://view.genial.ly/6220a7515a81a80018627f7c/presentation-dni-mozgu-uwm?fbclid=IwAR3lVJL_PTdcYh3L1B7RM2szgbLE4AOaAr5kwr2O80NXD8MSCSAz27e0_7o

Wszystkie zajęcia, z wyjątkiem wyjazdowego wykładu na temat otyłości odbędą się stacjonarnie, w budynku Wydziału Biologii i Biotechnologii przy ul. Oczapowskiego oraz w budynku przy ul. Prawocheńskiego, gdzie mieszczą się katedry Wydziału Nauk Społecznych.

W organizację obchodów Tygodnia Mózgu zaangażowały się również koło naukowe biologii medycznej „Exon” pod opieką prof. dr hab. Niny Smolińskiej, naukowe koło „Neuron”, którym opiekuje się dr hab. Anna Robak, prof. UWM i koło naukowe psychologii „Oblicza” pod opieką dr Martyny Kotyśko.

UWM włącza się w obchody światowego Tygodnia Mózgu po raz pierwszy. Organizatorzy mają nadzieję, że w następnych latach uda się rozszerzyć program obchodów o kolejne dni. Tydzień Mózgu organizowany jest w ośrodkach naukowych w Polsce od 1999 r., na świecie od 1996 r.

Źródło: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/poznaj-tajemnice-mozgu-uwm-zaprasza-na-pokazy-warsztaty