WNS i WPiA - budowa ruszy w kwietniu

Po latach oczekiwania rusza budowa nowej siedziby 2 wydziałów – Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to 31 marca rektor UWM podpisze umowę z wykonawcą budowy.

Budowę poprowadzi spółka akcyjna Budimex z Warszawy, która dla UWM wybudowała już m.in. Wydział Humanistyczny. To ona wygrała przetarg. Firm chętnych do wybudowania obiektu było 6 z całej Polski, ale żadnej z naszego regionu. Najniższą cenę wystawił Budimex – ok. 66 mln zł. Najdroższa propozycja była o ponad 11 mln zł wyższa.

Budowa rozpocznie się już w kwietniu i powinna się zakończyć przed upływem roku 2023. Nowa siedziba obu wydziałów powstanie w Kortowie u zbiegu ul. Warszawskiej i Dybowskiego, według projektu biura architektonicznego „Sosak i Sosak Projekt” olsztyńskiego architekta Stanisława Sosaka. Dokumentację budowlaną zgodnie z wcześniejszą koncepcją architektoniczną opracowało biuro „Pracopol” Usługi Projektowe Jacek Dobielski z Mrągowa.

Nowa siedziba WNS i WPiA będzie mieć ponad 12,5 tys. m2 powierzchni. Każdy wydział otrzyma ponad 2 tys. m2 do własnej dyspozycji, oprócz tego ponad 7 tys. m2 to część wspólna. Elewacja budynku będzie częściowo wykończona okładziną z cegły klinkierowej. Ma być nawiązaniem do zabytkowej architektury starej części Kortowa, ale będzie także współgrać z nową zabudową.

Budynek częściowo podpiwniczony, będzie mieć od 2 do 4 kondygnacji nadziemnych. Jego maksymalna wysokość wyniesie ok. 18 m. Dach płaski. Zaprojektowano 6 klatek schodowych i 2 windy, a także podnośnik dla osób niepełnosprawnych. W skład obiektu wejdą: sale wykładowe, ćwiczeniowe, seminaryjne, komputerowe, sala sądowa, ćwiczeń form teatralnych, przedszkolna, logopedyczna, zajęć praktyczno-technicznych, sala muzyczna i laboratorium kryminalistyczne. Oprócz tego będą pomieszczenia techniczne i administracyjne, dziekanaty, pokoje pracowników dydaktyczno-naukowych itp.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało UWM na inwestycję 10 mln zł dofinansowania. Ta dotacja nie wystarczy na sfinansowanie całej budowy. Skąd Uniwersytet weźmie resztę pieniędzy?

- Do Kortowa przeniesiemy Wydział Nauk Społecznych z ul. Żołnierskiej i Studium Języków Obcych z ul. Obrońców Tobruku. Zwolnione budynki sprzedamy. W ten sposób uzyskamy środki na budowę - wyjaśnia prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Nowa siedziba zapewni znakomite warunki pracy dla 2 wydziałów - Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych. Rektor nie ukrywa, że bardzo się z tego cieszy.

- Kiedy już będzie gotowa, przeniesiemy do Kortowa jeszcze politologię i socjologię mieszczące się w budynku Wydziału Sztuki przy ul. Szrajbera. Docelowo urządzimy przy ul. Szrajbera Akademickie Centrum Kultury i Sztuki – zdradza plany prof. Górecki.