Warsztat "Odkrywanie prawideł świata organicznego i wirtualnego"

WARSZTAT Odkrywanie prawideł świata organicznego i wirtualnego

Na warsztat zaprosiliśmy uczniów z pierwszych klas szkoły podstawowej. Na uczestników czekały cztery stanowiska z możliwością eksploracji wybranych prawideł. Na naszych gości czekała także niespodzianka w postaci odkrywania możliwości świata wirtualnego.

Na stanowisku chemicznym badane zostały substancje używane na co dzień w kuchni i ich niezwykłe właściwości. I tak: kawa, sól i olej pozwoliły zaobserwować imponujące zjawiska; zaś przy pomocy mleka, barwników do jajek oraz płynu do mycia naczyń – zachwycając się efektem, poznać właściwości kontaktu tłuszczu z detergentem.

Prawa fizyki rządzące w przyrodzie, jak np. Bernoulliego – przygotowując herbatkę z balona, czy nadzwyczajne właściwości magnesów neodymowych – „susząc pranie” na zawieszonych w powietrzu, albo siła tarcia zwyczajnych kartek z zeszytów.

Dokonując ważenia różnych zabawek, przyborów, przedmiotów życia codziennego – nasi uczestnicy w zabawie uczyli się praw matematyki. Mogli także mierzyć odległości i sprawdzać poprawność swoich wyników.

Przy stanowisku multimedialnym uczestnicy warsztatów zgłębiali tajniki wirtualnego świata. Za pomocą aplikacji Quiver Vision doświadczali magicznego przekształcenia kolorowanek w rozszerzoną rzeczywistość. Postacie nabierały trójwymiarowych kształtów, a autorzy prac mogli wejść z nimi w interakcję.

Warsztaty zostały zorganizowane
w Katedrze Wczesnej Edukacji
i prowadzone następujące osoby:
- Joanna Dziekońska,
- Magdalena Słowik,
- Wiesław Szyszkowski
- Iwona Cymerman
Pomagali nam, za co bardzo dziękujemy:
- Marzena Dobosz,
- Monika Kotlewska,