V konkurs PTP Olsztyn pt. „Po co nam onlajny?”

V konkurs PTP Olsztyn pt. „Po co nam onlajny?”

25 października 2022 r. Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Olsztynie ogłosił konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego pt. „Po co nam onlajny?”. Inicjatorką przedsięwzięcia była dr hab. Marzenna Nowicka, prof. UWM. Konkurs towarzyszył cyklicznej konferencji pt. „Dziecko – cyfrowy tubylec w szkole. Problemy i wyzwania”, odbywającej się od sześciu lat na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W tym roku tematem spotkania był temat „Cyfrowy tubylec w przestrzeni edukacyjnej – nowe otwarcia”. 

V konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego.

Założeniem konkursu było zainspirowanie uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego do twórczego wykorzystania programów graficznych.

Celem konkursu było wzbudzenie refleksji uczniów szkół ponadpodstawowych nad edukacją online i podzielenie się swoim rozumieniem i odbiorem tej rzeczywistości z innymi, w kreatywnej,  memowej formie oraz pobudzenie namysłu uczniów nad rolą mediów cyfrowych w ich życiu.

W działania związane z organizacją konkursu, takie jak upowszechnianie informacji wśród społeczności uczniowskiej czy zakup nagród, zaangażowali się członkowie i członkinie Oddziału PTP Olsztyn. Wyłoniła się także Kapituła Konkursu w składzie: przewodniczący – dr Wiktor Sawczuk, członkinie: dr hab. Marzenna Nowicka, prof. UWM – Przewodnicząca Oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Olsztynie (członkini honorowa), dr Lidia Bielinis, dr Urszula Pulińska, dr Maria Radziszewska, dr Aldona Zakrzewska, mgr Eliza Gładkowska.

Konkurs zamknięto i przystąpiono do jego rozstrzygnięcia 1 grudnia 2022 r. Z tego spotkania sporządzono Protokół z obrad Kapituły Konkursowej.

W ocenie przekazanych prac brano pod uwagę następujące kryteria oraz ustalenia:

I. Związane z wymaganiami formalnymi zamieszczonymi w Regulaminie Konkursu:

a) umieszczenie w formularzu zgłoszeniowym memu zapisanego w pliku graficznym w formacie JPG o rozdzielczości 300 dpi, o wymiarach 16 cm x 16 cm,

b) umieszczenie w formularzu zgłoszeniowym następujących informacji i załączników:

1) wypełniony formularz zgłoszeniowy,

2) oświadczenie uczestnika Konkursu – twórcy memu (załącznik nr 1),

3) pisemne zgody osób powyżej 16 roku życia biorących udział w konkursie na wykorzystanie ich wizerunku (załącznik nr 2),

4) pisemne zgody na wykorzystanie wizerunku osób widniejących na memie (załącznik 2a – osoby powyżej 16 roku życia, załącznik 2b – osoby poniżej 16 roku życia),

5) pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na wykorzystanie wizerunku osób do 16 roku życia (załącznik nr 3),

6) pisemna zgoda na udział osoby poniżej 16 roku życia w konkursie (załącznik nr 4).

II. Związane z tematyką konkursu:

Czy tematyka memu jest zgodna z tytułem Konkursu „Po co nam onlajny?”, czy dotyczy co najmniej jednej z poniższych kwestii:

a) edukacji w trybie online,

b) kontaktów społecznych i komunikacji uczniów w świecie cyfrowym,

c) kultury uczniowskiej online,

d) mediów i technologii cyfrowej w życiu codziennym uczniów.

e) zgłoszone na Konkurs prace nie mogły być wcześniej prezentowane oraz nie mogły być przedmiotem innych konkursów.

III. Związane z oceną merytoryczną prac konkursowych, która dotyczyła:  

a) zgodności memu z tematyką Konkursu

b) oceny wartości artystycznej według kryteriów: oryginalność, indywidualność podejścia, estetyka, forma przedstawienia.

c) przyjęcia oceny przekazanych prac według skali punktowej. Kapituła konkursowa głosowała jawnie, prace konkursowe były zakodowane.

 

Kapituła Konkursu jednoznacznie stwierdziła, że spośród przekazanych prac, 7 prac spełnia, wymienione powyżej, wymagania oraz może podlegać ocenie tematycznej i merytorycznej.

Spośród tych prac wyłoniono laureatów Konkursu pt. „Po co nam onlajny?”.

Decyzją Kapituły Konkurs został rozstrzygnięty w sposób następujący:

Zwycięzcą i zdobywcą 1 miejsca został Piotr Gardocki, uczeń Zespołu Placówek Edukacyjnych XV Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie za mem pt. „Do szkoły online droga jest najkrótsza ale czasem warto też pójść z buta”.   

Miejsce 2 zdobył Jan Ciskowski, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie za mem pt. „What is this place?”.

Miejsce 3 zdobyła Oliwia Łapińska, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Olsztynie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Olsztynie za mem pt. „Ja nie gram. Mam teraz WF”.

Kapituła Konkursu przyznała również wyróżnienie, które otrzymała Małgorzata Sokołowska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie.

Ponadto Kapituła Konkursu wręczyła dyplomy i upominki przyznane za uczestnictwo w konkursie, które otrzymali: Paula Poterucha i Tymoteusz Sosnowski z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków Spod Znaku Rodła w Olsztynie Technikum nr 2, Jakub Szot z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2  w Olsztynie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie oraz Piotr Gawdzik z Zespołu Szkół Budowlanych - Liceum Ogólnokształcącego im. 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego w Braniewie.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 12 grudnia 2022 r. w siedzibie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i towarzyszyło rozpoczęciu VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu: „Dziecko – cyfrowy tubylec w szkole. Problemy i wyzwania” na  temat „Cyfrowy tubylec w przestrzeni edukacyjnej – nowe otwarcia”, zorganizowanej przez Katedrę Dydaktyki i Wczesnej Edukacji Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przy współudziale Oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Olsztynie.

Wtedy też nastąpiła prezentacja memów oraz wręczenie laureatom dyplomów i nagród przez Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr hab. Joannę Ostrouch-Kamińską, prof. UWM, Przewodniczącą Oddziału PTP Olsztyn dr hab. Marzennę Nowicką, prof. UWM oraz przewodniczącego Kapituły Konkursu dra Wiktora Sawczuka. W imieniu nieobecnych uczestników dyplomy i nagrody odebrali reprezentanci szkół. Kapituła zobowiązała się wysłać pocztą dyplom i nagrodę Piotrowi Gawdzikowi.

Fundatorami i sponsorami nagród byli: Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Olsztynie oraz Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Podczas rozstrzygnięcia konkursu laureatom i uczestnikom konkursu pt. „Po co nam onlajny?” towarzyszyły osoby bliskie oraz przedstawiciele władz szkolnych i nauczyciele. Swoją obecnością wydarzenie zaszczycił wicedyrektor Tomasz Sokołowski z II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie oraz dyrektor Tomasz Niedźwiecki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie oraz nauczyciele: Natalia Matusiak-Tracz z Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie, Tomasz Czuba z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków Spod Znaku Rodła w OlsztynieTechnikum nr 2, Radosław Kamiński z Zespołu Placówek Edukacyjnych XV Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego w Olsztynie.

W tegoroczne wydarzenie, które było transmitowane online (YouTube) w trakcie konferencji, zaangażował się Dział Marketingu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersyteckie Radio UWMFM.  

Zapraszamy na relację z uroczystości wręczenia dyplomów i nagród oraz obejrzenia nagrodzonych memów oraz zdjęć pod linkiem:

https://youtu.be/vkctjL8kDKw

Opracowanie: dr hab. Marzenna Nowicka, prof. UWM, dr Maria Radziszewska i dr Wiktor Sawczuk