Transformacja porządku międzynarodowego z perspektywy różnych państw

2. Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Nowy porządek międzynarodowy: in statu nascendi”

W dniach 11 - 12 czerwca 2024 roku odbyła się 2. Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt.Nowy porządek międzynarodowy: in statu nascendi”. Celem konferencji było podjęcie naukowej dyskusji nad transformacją międzynarodowego porządku, wywołaną zmianą układu sił między głównymi ośrodkami władzy tj. Stanami Zjednoczonymi, Chińską Republiką Ludową oraz Federacją Rosyjską. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych oraz Departament Stosunków Międzynarodowych Federalnego Uniwersytetu Urdu w Karaczi. Wydarzenie honorowym patronatem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. dr hab. Jerzy A. Przyborowski oraz Rektor Federalnego Uniwersytetu Urdu prof. dr Zabta Khan Shinwari. Konferencji patronowały: Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych, Polskie Towarzystwo Nauk Geopolitycznych, Ośrodek Debaty Międzynarodowej Olsztyn, Institute of Policy Studies Islamabad, Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Telewizja Polska Odział w Olsztynie, Wiadomości Uniwersyteckie oraz Radio UWM FM objęły konferencję patronatem medialnym. Konferencja miała charakter hybrydowy – uczestnicy stacjonarni spotkali się w nowym budynku Wydziału Nauk Społecznych, a zdalni łączyli się za pośrednictwem platform MS Teams i Zoom.

W konferencji uczestniczyło 68 prelegentek i prelegentów  reprezentujących różne ośrodki naukowo-akademickie z kraju i zagranicy w tym m.in. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, University of Valencia, National Academy of Science of the Republic of Armenia, Karakorum International University, International Islamic Univeristy in Islamabad, Institute of Strategic Studies in Islamabad, National University of Modern Languages in Islamabad, International Community for Georgia Development and the Progress, Hasan Kalyoncu University, University of Mersin, Center for Middle Eastern Studies, Istanbul Aydin University, Hong Kong Chu Hai College, National Chengchi Univeristy, Air University of Islamabad i oczywiście Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Federal Urdu University of Arts, Science and Technology in Karachi.

Podczas oficjalnej inauguracji konferencji jako pierwszy głos zabrał Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych WNS UWM  - prof.  dr hab. Arkadiusz Żukowski, który przywitał zaproszonych gości oraz uczestników i przypomniał, że pierwsza edycja konferencji obyła się dwa lata temu w Karaczi, w 60. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Pakistan. Następnie głos zabrał Prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni prof. dr hab. Paweł Wielgosz, Rektor Federal Urdu University of Arts, Science and Technology prof. dr Zabta Khan Shinwari, Dyrektor Departamentu Stosunków Międzynarodowych FUUAST dr Syed Shaahbudin, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. UWM dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska oraz Ambasador RP w Islamabadzie Maciej Pisarski.

Podczas sesji plenarnej zatytułowanej „New World Order Transformation: Challenges and Opportunities” uczestnicy wysłuchali referatów: prof. dr Zabta Khan Shinwari z Federal Urdu University of Arts, Science and Technology, prof. dr Shaista Tabassum z University of Karachi, prof. dr Fernando Fita-Ortega z University of Valencia, prof. dr Armen Sahakian z National Academy of Sciences of the Republic of Armenia oraz prof. dr hab. Arkadiusza Żukowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W dalszej części konferencji uczestnicy wzięli udział w panelach tematycznych. Łącznie odbyło się 12 paneli (polsko- i anglojęzycznych), które dotyczyły m.in.:
- refleksji nad transformacją międzynarodowego porządku;
- wyzwań stojących przed mocarstwami regionalnymi w obliczu zmian międzynarodowego porządku;
- zagrożeń militarnych i pozamilitarnych w obliczu kształtowania się nowego porządku międzynarodowego;
- wpływie rywalizacji USA-Chiny-Rosja na ład międzynarodowy;
- szans rozwojowych krajów Globalnego Południa w obliczu transformacji międzynarodowego porządku.

Konferencja stała się okazją do wymiany myśli naukowej, a przede wszystkim większego zrozumienia perspektywy badaczy reprezentujących różne części świata. Rektor FUUAST prof. dr Zabta Khan Shinwari zapowiedział, że 3 edycja konferencji obędzie się w 2026 roku w Islamabadzie.

W imieniu komitetu organizacyjnego składamy serdeczne podziękowania osobom i instytucjom, których pomoc i wsparcie pozwoliła Nam zorganizować to wydarzenie.
W szczególności chcielibyśmy podziękować prezesowi Stowarzyszenia Absolwentów UWM Pan dr. iż. Bolesławowi Pilarkowi oraz prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie Panu Bartoszowi Nowickiemu, jak również członkom komitetu organizacyjnego: dr Ewie Czarkowskiej, dr Dianie Mościckiej, dr Tomaszowi Gajowniczkowi, dr Tomaszowi Nowakowskiego, mgr Igorze Urbańskiemu, mgr Annie Brzózce, mgr Iwonie Bielskiej, przedstawicielom Koła Naukowego „Zorientowani Międzynarodowo” – Konradowi Tomaszczenikowi i Martynie Jurczak.

Magdalena Kumelska-Koniecko
Sekretarz Konferencji

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji oraz zapoznania się z informacjami prasowymi przygotowanymi przez partnerów medialnych wydarzenia:

Informacje: 11.6.24 godz. 18.30 (tvp.pl)

Uczyć się rozumieć świat z perspektywy różnych krajów | Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (uwm.edu.pl)

Nowy porządek międzynarodowy: in statu nascendi - Radio UWM 95,9fm (uwmfm.pl)

Fot. Janusz Pająk