Studentka WNS Alicja Wojciechowska wyróżniona w XIX Konkursie Tańców Polskich

Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa odbył się XIX Konkurs Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli", który przyniósł Zespołowi Pieśni i Tańca "Kortowo" cenne wyróżnienie. Naszą społeczność wydziałową szczególnie cieszy sukces pary tanecznej z ZPiT "Kortowo" Michała Barana oraz Alicji Wojciechowskiej, którzy zdobyli tytuł Najlepszej Pary roku 2019 w kategorii V, a dodatkowo studentka WNS Alicja Wojciechowska została wyróżniona nagrodą Najlepszego Instruktora roku 2019 (również w kat. V).

Alicja Wojciechowska jest studentką pedagogiki na studiach drugiego stopnia. Poza największą pasją, jaką jest taniec, Alicja lubi podróżować i poznawać świat, co realizuje głównie dzięki Zespołowi Pieśni i Tańca „Kortowo”, w którym jest instruktorem i tancerką. Lubi czytać, szczególnie kryminały, a jej małym marzeniem jest, aby stworzyć taneczną grupę dzieci przy naszym uniwersytecie. Aktualnie pisze pracę magisterską na temat „Tańca ludowego jako formy edukacji regionalnej dzieci i młodzieży”. Aby utrzymać formę, Alicja wraz z partnerem trenują 4 razy w tygodniu; 2 razy spotykają się na treningach z zespołem i 2 razy trenują w parze. Alicja jest również instruktorką i trenerką i to ona odpowiada za przygotowanie swoje i Michała do występów w turniejach. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 4 lat. Tańczy już 23 lata.

Źródło: profil Alicja Wojciechowska, Facebook, fot. Wojtek Korpusik-Wuka

Alicja Wojciechowska wyjaśnia, że:

- Jury, przyznając wyróżnienia, oceniało rok 2019, czyli rok aktywności tanecznej. W ubiegłym roku z powodu epidemii koronawirusa wszelkie turnieje i zawody zostały wstrzymane. W 2019 r. jeździliśmy na wiele turniejów, zdobywaliśmy bardzo wysokie miejsca na podium i ostatecznie w rankingu ogólnopolskim zostaliśmy najlepszą parą 2019 r. W naszej kategorii są to krakowiak, oberek, kujawiak i mazur. Najbardziej lubię mazura, chociaż zatańczyć go najtrudniej. Tańczymy go na końcu i wymaga wiele wysiłku fizycznego. Tańczenie w parze jest bardziej wymagające niż w zespole, aby zatańczyć jeden taniec trzeba dać z siebie wszystko na 200%.

Warto również podkreślić, że Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" to jedna z najbardziej znanych wizytówek kulturalnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Został uhonorowany tytułem Najlepszego Zespołu roku 2019 w kategorii V (czyli w przedziale wiekowym 19-26 lat). Mimo wielu ograniczeń w minionym roku Zespół brał udział w różnych konkursach online, nagrywał utwory muzyczne, wziął udział we wspólnym projekcie z filharmonią olsztyńską przy realizacji musicalu, a także wygrał m.in. konkurs na ludowego TikToka.

Gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych!

Źródło: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/nagrody-dla-zespolu-piesni-tanca-kortowo