Sprawozdanie z XV Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych zatytułowanej „Człowiek i społeczeństwo wobec wyzwań współczesnego świata”

Plakat

17 marca 2023 r. odbyła się XV Ogólnopolska Konferencja On-line Kół Naukowych, zorganizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Pracy Socjalnej oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej. Tegoroczne spotkanie zostało zatytułowane „Człowiek i społeczeństwo wobec wyzwań współczesnego świata”. W konferencji on-line uczestniczyli pracownicy naukowi, członkinie i członkowie kół naukowych reprezentujący różne ośrodki naukowe, m.in.: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach, Akademia Pedagogiki Specjalnej, im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Akademia Mazowiecka w Płocku, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W konferencji wzięła udział również silna reprezentacja studentów i studentek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W tym roku dyskusja toczyła się wokół tego, jak jednostka i społeczeństwo stawiają czoła wyzwaniom współczesnego świata, wynikającym z licznych kryzysów (wojennego, uchodźczego, ekonomicznego, popandemicznego, czy zdrowia psychicznego) oraz jak wykorzystują swoje możliwości i zasoby w radzeniu sobie z tymi kryzysami. W trakcie prac w sesji plenarnej oraz w pięciu sekcjach tematycznych dyskutowaliśmy wokół takich zagadnień jak: praca socjalna wobec wyzwań współczesności, świat wobec kryzysów, edukacja wobec wyzwań współczesności, psychospołeczne funkcjonowanie człowieka w kryzysie, wyzwania współczesnej rodziny.

Organizatorem konferencji było: Studenckie Koło Naukowe Pracy Socjalnej „Kreatywni” i reprezentujący je: Laura Trelewicz, Cezary Orzołek, Jakub Piecek, Patryk Zawłocki, Agata Wojtkowska, Agnieszka Przepielarz, Zofia Mysiakowska, Klaudia Kleczewska. Opiekę naukową nad wydarzeniem sprawowali pracownicy Katedry Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych: dr hab. Ewa Kantowicz, prof. UWM, dr hab. Małgorzata Ciczkowska-Giedziun, prof. UWM, dr Bożena Chrostowska, mgr Magdalena Dymowska, dr Magdalena Zmysłowska, dr Lidia Willan-Horla, dr Iwona Staszkiewicz-Grabarczyk.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz uczestniczkom konferencji i zapraszamy za rok!