Sprawozdanie z XIII Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych zatytułowanej „Kryzys jako szansa czy bariera w rozwoju?”

19 marca 2021 r. odbyła się XIII Ogólnopolska Konferencja On-line Kół Naukowych zorganizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Pracy Socjalnej oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej. Tegoroczne spotkanie zostało zatytułowane „Kryzys jako szansa czy bariera w rozwoju?” W konferencji on-line uczestniczyli pracownicy naukowi, członkinie i członkowie kół naukowych reprezentujący różne ośrodki naukowe, m.in.: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,  Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Rzeszowski, Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Gdański. W konferencji wzięli również udział studenci i studentki z naszego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – reprezentantki i reprezentanci różnych wydziałów i kół naukowych działających na naszej Uczelni.

W tym roku namysł i dyskusje toczyły się wokół kategorii kryzysu. Pojęcie to często obecne jest w rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka i otaczającego go świata – szczególnie w czasach pandemii COVID-19. Doświadczanie kryzysu może być postrzegane zarówno jako szansa, jak i bariera w rozwoju. W trakcie prac w sesji plenarnej oraz w pięciu sekcjach tematycznych dyskutowaliśmy wokół takich zagadnień jak: praca socjalna i wsparcie w dobie pandemii, edukacja w dobie pandemii, uwarunkowania studiowania i aktywności społeczno-zawodowej w dobie pandemii, rodzina i relacje międzyludzkie w dobie pandemii oraz psychospołeczne funkcjonowanie człowieka w dobie pandemii.

Organizatorem tegorocznej konferencji były: Studenckie Koło Naukowe Pracy Socjalnej „Kreatywni” oraz Koło Naukowe Wolontariatu i reprezentujący je: Patrycja Zarazińska, Joanna Mikołowska, Szymon Kozon, Tomasz Goss, Kajetan Kaperzyński, Dominika Kopka, Laura Trelewicz, Cezary Orzołek, Jakub Piecek. Opiekę naukową nad wydarzeniem sprawowali pracownicy Katedry Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych: Prof. UWM, dr hab. Ewa Kantowicz, dr Bożena Chrostowska, mgr Magdalena Dymowska, dr Magdalena Zmysłowska, dr Lidia Willan-Horla, dr Małgorzata Ciczkowska-Giedziun.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz uczestniczkom konferencji i zapraszamy za rok!