Sprawozdanie z Warsztatów sensorycznych zrealizowanych w ramach obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu na UWM

warsztaty sensoryczne

Dnia 16 kwietnia 2018 roku w ramach obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu na UWM w Olsztynie studentki Koła Naukowego Pedagogów Specjalnych ( Anna Dembowska, Katarzyna Frączek) oraz 3 roku ERONI ( Paulina Maksymowicz, Anna Przystup) zorganizowały na naszym Wydziale warsztaty sensoryczne. Ich celem było przybliżenie społeczności akademickiej tego w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają wrażenia zmysłowe. Studentki przygotowały wiele interesujących doświadczeń na specjalnie przygotowanych stanowiskach, m.in.

- smakowanie różnych produktów z zakrytymi oczami;

- wąchanie intensywnych zapachów z zakrytymi oczami;

- dotykanie przedmiotów przez grube rękawiczki;

- układanie rozsypanki w specjalnych okularach;

- pisanie ciągu cyfr trzymając długopis w palcach oklejonych folią aluminiową i dodatkowo z kolczastą zabawką pod pośladkami mającą skutecznie dekoncentrować;

- obejrzenie nagrania ukazującego odbiór dźwięków osoby z autyzmem;

- wkładanie rąk w miski z substancjami o różnej fakturze z zakrytymi oczami.

Doświadczenia te miały na celu ukazanie nadwrażliwości i podwrażliwości na bodźce sensoryczne jakie mają osoby z autyzmem. Wszyscy uczestniczący w warsztatach byli bardzo zaciekawieni i niejednokrotnie, po odejściu od stanowiska, byli zdziwieni jak trudno może być funkcjonować osobom ze spektrum autyzmu  wśród tylu różnych bodźców docierających do nich ze środowiska.