Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych zatytułowanej „Człowiek wobec wyzwań i zagrożeń XXI wieku”

konferencja

29 maja 2020 r. odbyła się XII Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych zorganizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Pracy Socjalnej oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej. Tegoroczne spotkanie zostało zatytułowane „Człowiek wobec wyzwań i zagrożeń XXI wieku”. W konferencji on-line uczestniczyli pracownicy naukowi, członkinie i członkowie kół naukowych reprezentujący różne ośrodki naukowe, m.in.: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Nauk Prawnych PAN, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,  Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli również studenci i studentki z naszego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – reprezentantki i reprezentanci różnych wydziałów i kół naukowych działających na naszej Uczelni.

Wybór tematyki stworzył przestrzeń do namysłu nad wyzwaniami i zagrożeniami, których współczesny człowiek doświadcza nie tylko w wymiarze lokalnym, ale również globalnym. XXI wiek z jednej strony niesie ze sobą liczne możliwości rozwoju człowieka, sięgania do potencjałów i zasobów jednostki, grupy i środowiska, a z drugiej – jak pokazuje chociażby obecna sytuacja pandemii COVID-19 – przynosi różne zagrożenia i problemy. W trakcie prac w sesji plenarnej oraz w czterech sekcjach tematycznych dyskutowaliśmy wokół takich zagadnień jak: możliwości rozwoju, samorealizacji i samodoskonalenia się człowieka, bezpieczeństwo człowieka, relacje międzyludzkie, wolontariat, współpraca, dyskryminacja, marginalizacja, wykluczenie społeczne oraz wsparcie i aktywizacja.

Organizatorem tegorocznej konferencji były: Studenckie Koło Naukowe Pracy Socjalnej „Kreatywni” oraz Koło Naukowe Wolontariatu i reprezentujący je: Patrycja Zarazińska, Weronika Ślusarska, Dominika Chmielińska, Joanna Mikołowska, Szymon Kozon, Tomasz Goss, Maria Nazaruk, Katarzyna Brulińska. Opiekę naukową nad wydarzeniem sprawowali pracownicy Katedry Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych: Prof. UWM, dr hab. Ewa Kantowicz, dr Bożena Chrostowska, mgr Magdalena Dymowska, dr Magdalena Zmysłowska, dr Małgorzata Ciczkowska-Giedziun.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz uczestniczkom konferencji i zapraszamy za rok!