Społeczność wydziałowa WNS razem choć osobno – finał akcji

Finał akcji

Długo oczekiwany film stworzony w ramach akcji „Razem choć osobno” ujrzał światło dzienne. Wśród aktorek i aktorów Pani Dziekan prof. Joanna Ostrouch-Kamińska, Pan Prodziekan prof. Marcin Chełminiak, studenci różnych kierunków, wykładowcy, pracownicy administracji i nasza niezastąpiona Pani Stanisława Gwiazda, która każdego dnia uśmiecha się do nas z portierni. Na początku filmu widzimy pustą salę wykładową, opustoszały korytarz w budynku przy Żołnierskiej 14, który zwykle o tej porze roku wypełniony jest studentami zdającymi egzaminy i broniącymi prace dyplomowe. Jednak to, co widzimy potem napawa radością i wdzięcznością, iż możemy być częścią wyjątkowej społeczności. Są to uśmiechnięte twarze studentów i pracowników naszego wydziału, którzy choć osobno w swoich domach, w swoich ogrodach są razem w swoich refleksjach i przemyśleniach na temat obecnej sytuacji. Z filmików wyłania się przede wszystkich wielka tęsknota za bezpośrednim kontaktem z drugim człowiekiem. Podkreśla to mgr Lidia Bielinis – współautorka inicjatywy – „wraz z dr Joanną Frankowiak oglądałyśmy na bieżąco przesyłane nagrania i od razu dostrzegłyśmy, że poszczególne osoby bardzo różnią się od siebie, a jednocześnie jest tyle elementów, które je łączy – studenci i studentki tęsknili za budynkiem WNS i tradycyjnymi zajęciami, a wykładowcom i wykładowczyniom brakowało spotkań z grupami studenckimi, ktoś tęsknił za Paniami z wydziałowej recepcji, a potem okazywało się, że Paniom także brakuje młodzieży akademickiej”. W nagraniach nie brakuje jednak humorystycznych elementów, które wywołują uśmiech na twarzy.

Z filmu dowiadujemy się też, co pomaga członkom społeczności WNS w trudnych czasach społecznej izolacji. Pełne wzruszeń są  życzenia przesyłane sobie nawzajem, w których wybrzmiewa te najważniejsze, byśmy mogli spotkać się jak najszybciej w „normalnej” rzeczywistości.

Jak się okazuje film wywołał dotychczas wiele przyjemnych emocji wśród osób, które widziały go za pośrednictwem profilu internetowego WNS w serwisie Facebook.

Prof. Henryk Mizerek: „po filmie umocniłem się jeszcze bardziej w przekonaniu, że wielką  wartością jesteśmy dla siebie nawzajem. Trudno ukryć wzruszenie”.

Joanna Sarbiewska, studentka pedagogiki: „kiedy obejrzałam film „Razem choć osobno”, ogarnęło mnie wzruszenie. Nigdy nie pomyślałabym, że wykładowcy, studenci oraz pracownicy administracji i obsługą – mogą być tak zżyci. Ten film udowodnił jak wspaniałe osoby tworzą nasz wydział. Jak jesteśmy kreatywni, wrażliwi i empatyczni. Zawsze uważałam, że WNS tworzą bardzo odważne i kreatywne osoby, ale dziś uświadomiłam sobie, że tworzymy jedną całość. Jestem dumna, studiując na WNS i nie mogę się doczekać, aż zobaczymy się na wydziale”.

Mgr Wojciech Fabiszewski, doktorant nauk o polityce i administracji: „w trudnym czasie przedłużającej się izolacji inicjatywa „Razem choć osobno” była ciekawą odmianą od rutyny zdalnego nauczania. Po obejrzeniu całego filmu okazało się, że nie tylko mi brakuje zgiełku na akademickich korytarzach. Choć film jest krótki dał namiastkę normalności i pozwolił wirtualnie wrócić na Żołnierską 14”.

Pan Prodziekan dr Cezary Kurkowski podkreślił, że jest bardzo dumny zarówno z inicjatorek akcji, dr Joanny Frankowiak oraz mgr Lidii Bielinis, które wykazały się pomysłowością i włożyły dużo pracy w jej przygotowanie, jak i z wszystkich, którzy wzięli w niej udział, pokazując tym samym otwartość i wyjątkowość naszej społeczności wydziałowej.

Zdaniem reżyserki wydarzenia dr Joanny Frankowiak „akcja pokazuje, że pomimo różnic w rolach, które mamy w ramach Wydziału Nauk Społecznych, łączą nas wspólne troski i potrzeby. Pozwala nam zobaczyć siebie nawzajem, przełamać rutynę codzienności i wsłuchać w pełne serdeczności życzenia. Z radością odbierałam każde z nadesłanych nagrań. Bardzo mi miło, że do akcji włączyła się Dziekani naszego Wydziału, przedstawicielki administracji oraz mgr Agata Przyborowska z Akademickiego Centrum Wsparcia, będącego współorganizatorem akcji. Z kolei nagranie pani Stanisławy Gwiazdy, dopełniające całości, zyskaliśmy dzięki Klaudii Stepnowskiej, studentki drugiego roku Pedagogiki szkolnej z animacją kulturalną”.

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania filmu, przede wszystkim autorkom i autorom poszczególnych nagrań. Dziękujemy Panu Prodziekanowi dr. Cezaremu Kurkowskiemu, który patronował inicjatywie i służył pomocą w jej sfinalizowaniu. Dziękujemy również TV Kortowo, szczególnie Panu Dariuszowi Witkowskiemu za pomoc w zmontowaniu filmu.