Relacja z XI Seminarium Kół Naukowych " Praca Socjalna Wobec Współczesnych Procesów Społecznych”

XI Seminarium Kół Naukowych

W dniu 8 kwietnia 2019 roku  odbyło się XI Seminarium Kół Naukowych zatytułowane „Praca Socjalna Wobec Współczesnych Procesów Społecznych”. Wydarzenie towarzyszyło obchodom Międzynarodowego Dnia Pracy Socjalnej oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej. Seminarium uroczyście otworzyły Pani Prodziekan ds. nauki i współpracy międzynarodowej Wydziału Nauk Społecznych - prof. UWM, dr hab. Marzenna Nowicka  oraz Kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej – prof. UWM, dr hab. Ewa Kantowicz. Kolejnym punktem programu Seminarium były obrady plenarne. Tradycyjnie zabierają w nich głos pracownicy naukowi. Tym razem były to trzy wystąpienia. Profesor  UWM Ewa Kantowicz wprowadziła w temat spotkania wykładem pt. „Praca socjalna wobec współczesnych procesów społecznych”, mgr Magdalena Dymowska podjęła wątek procesualności pracy socjalnej („Praca socjalna jako proces”). Ostatnie wystąpienie – dr Bożeny Chrostowskiej- poświęcone było zagadnieniom wolontariatu koleżeńskiego, wciąż mało popularnej formie wolontariatu i wsparcia w Polsce.

Drugą część obrad przejęli studenci ze studenckich kół naukowych  z różnych uczelni w Polsce, m.in. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku. Uniwersytet Warmińsko – Mazurski reprezentowali studenci aż z 5 kół naukowych aktywnie działających przy uczelni. Obrady studentów odbywały się w dwóch sekcjach oraz w formie sesji posterowej. Problematyka wystąpień studenckich była bardzo różnorodna.  Członkowie kół naukowych dzielili się wynikami badań empirycznych podejmowanych w różnorodnych obszarach (wolontariat, współpraca, wartości, uzależnienia), refleksjami wokół podejmowanych przez siebie lub  instytucje oraz organizacje działań i aktywności społecznych (aktywność wolontariacka, animacyjna, pomocowa, profilaktyczna)  oraz rozważaniami o charakterze teoretycznym dotyczącymi wybranych zagadnień skoncentrowanych wokół  problematyki procesów społecznych (relacje, konflikt, wsparcie, wartości, altruizm).

Seminarium zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Pracy Socjalnej „Kreatywni” we współpracy z Kołem Naukowym Wolontariatu.

Zdjęcia: Szymon Kozom