Relacja z I Konferencji pt. „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem”

Dnia 16 grudnia odbyła się współorganizowana przez WNS konferencja pt. DZIECKO POKRZYWDZONE PRZESTĘPSTWEM. Głównym organizatorem wydarzenia  było Stowarzyszenie Arka z Prezesem Tomaszem Sztachelskim na czele. Oprócz naszego Wydziału do organizacji konferencji włączyła się również Fundacja dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste.

Podczas konferencji wykładowcy naszego wydziału dzielili się swoją wiedzą, badaniami naukowymi i doświadczeniem zawodowym w obszarze tematyki dziecka pokrzywdzonego przestępstwem. Doktor Joanna Frankowiak poświęciła swoje wystąpienie dziecku, jako świadku przemocy, magister Magdalena Dymowska podzieliła się swoją wiedzą w zakresie podejmowanej tematyki z perspektywy pracownika socjalnego. Na koniec pięknie wybrzmiał referat doktor Małgorzaty Kowalik-Olubińskiej, która przedstawiła – wciąż niedocenianą jeszcze w Polsce – koncepcję sprawczości dzieci w sytuacji doznawania przemocy.

Jak czytamy w podsumowaniu konferencji przygotowanym przez Stowarzyszenie Arka:

„Temat jest bardzo ważny - co roku w naszym województwie ponad 1500 dzieci pada ofiara przestępstw.  Dlatego chcemy w kolejnych latach kontynuować organizację tego wydarzenia, aby rozmawiać i uczyć się jak rozpoznawać, reagować i pomagać w sytuacji krzywdzenia dziecka. Do udziału w kolejnych konferencjach będziemy zapraszać specjalistów z całej Polski, a kto wie, może nawet z zagranicy. Nasza konferencja jest początkiem procesu tworzenia w Olsztynie Centrum Pomocy Dzieciom – miejsca, które „pod jednym dachem” w sposób profesjonalny, całościowy i całkowicie bezpłatny będzie pomagać dzieciom i młodzieży pokrzywdzonym przestępstwem”.

Wyrażamy wielką satysfakcję, że jako społeczność wydziałowa mogliśmy stać się współorganizatorem konferencji podejmującej tak ważny temat. Dziękujemy organizatorem i liczymy na dalsze inicjatywy realizowane wspólnie w przyszłości.

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.