Pracownicy Katedry Pedagogiki Specjalnej na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Chorwacji - ERFCON 2017

Konferencja

W dniach 17-19 maja 2017 roku odbyła się 9. Międzynarodowa Konferencja Naukowa ERFCON 2017 w Zagrzebiu. Organizatorem Konferencji był Wydział Nauk o Edukacji i Rehabilitacji Uniwersytetu w Zagrzebiu – wiodąca w Chorwacji jednostka naukowa w dziedzinie nauk o rehabilitacji, resocjalizacji, pedagogiki społecznej oraz patologii mowy i języka. Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Prezydent Republiki Chorwacji – Kolinda Grabar-Kitarović oraz Prezydent Zagrzebia – Milan Bandić. Łącznie w Konferencji wzięło udział około 500 naukowców z 24 krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Izraela, Holandii, Słowenii, Belgii, Włoch. Wśród czynnych uczestników znaleźli się też pracownicy naszego Wydziału: dr hab. Urszula Bartnikowska, prof. UWM, dr hab. Agnieszka Żyta, prof. UWM, dr Katarzyna Ćwirynkało, dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM. Ich wystąpienia były pokłosiem analiz teoretycznych oraz badań o charakterze jakościowym i ilościowym:

-          Children with Special Educational Needs (SEN) in the Polish Education System

-          Croatian and Polish Early Education Teachers’ Attitudes Towards Inclusive Education of Children with Special Educational Needs

-          A Breath of Death in Auto-aggressive Behaviours of Prisoners Functioning in the Polish Penitentiary Space

-          Education of children and youth with disabilities in Poland and UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities

-          Posttraumatic growth in mothers of children with disabilities

-          Sexuality of adults with intellectual disabilities as described by therapists. A qualitative research report

-          Significance of Touch and Eye-Contact in the Polish Deaf Community – Ethnographic Observation

Wizyta stała się ponadto okazją do rozszerzenia współpracy badawczo-organizacyjnej pomiędzy Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim a Uniwersytetem w Zagrzebiu. Zachęcamy przy tej okazji studentów zainteresowanych wyjazdem do Zagrzebia do korzystania ze stypendiów w ramach programu Erasmus+.