Poster pt. 90 LAT SZKÓŁ POLSKICH NA WARMII I MAZURACH w ramach wystawy z cyklu WOKÓŁ WSPOMNIEŃ Z CZASÓW SZKOLNYCH

90 LAT SZKÓŁ POLSKICH NA WARMII I MAZURACH

10 kwietnia 1929 roku otwarto cztery pierwsze katolickie szkoły polskie na Warmii w takich miejscowościach jak: Chabrowo, Gietrzwałd, Nowa Kaletka i Unieszewo. W kolejnych latach powoływano nowe placówki, w tym również w Piasutnie na Mazurach. Ostatnią szesnastą uruchomiono w Olsztynie w 1934 r.

Organizowanie prywatnych szkół z polskim językiem wykładowym w Prusach Wschodnich było możliwe dzięki wprowadzonej w życie 21 lutego 1929 r.  Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w państwie pruskim. Na mocy postanowień Ordynacji zakładaniem polskich placówek zajęły się organizacje katolickie: Polsko-Katolickie Towarzystwo Szkolne na Warmię (15 szkół na Warmii) oraz Komisja Szkolna na Mazury (1 szkoła na Mazurach). Do pilnych zadań tych instytucji należało m.in. pozyskania kadry nauczycielskiej z pełnymi kwalifikacjami zawodowymi. W okresie funkcjonowania szkół polskich w Prusach Wschodnich (1929-1939) nauczyciele, nawet za cenę pozbawienia praw nauczania, stali na straży wiary, języka, zwyczajów i historii polskiego narodu.

Współczesne szkoły katolickie rozpoczęły swoją działalność po okresie transformacji społeczno-politycznej, kiedy obok szkół państwowych zaczęły powstawać także placówki edukacyjne nie prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym szkoły wyznaniowe. Na Warmii i Mazurach pierwszą szkołę katolicką powołano w 1990 r. w Olsztynie. Obecnie ok. 15 szkół tego typu funkcjonuje w archidiecezji warmińskiej i diecezji ełckiej.

W celu uczczenia 90. rocznicy szkół polskich na Warmii i Mazurach członkinie Uniwersytetu Międzypokoleniowego dr Urszula Pulińska, dr Maria Radziszewska i dr Aldona Zakrzewska zrealizowały projekt naukowo-dydaktyczny we współpracy z Katolicką Szkołą Podstawową im. Świętej Rodziny w Olsztynie, którego efektem jest poster.

Poster można oglądać w hollu WNS UWM, ul. Żołnierska 14 oraz w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie, ul. Wyszyńskiego 11.

Serdecznie zapraszamy

Autorki