Pani Dziekan prof. Joanna Ostrouch-Kamińska zastępczynią przewodniczącego Zarządu Głównego PTP

PTP

3 września 2020 roku odbył się XIII Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Tego dnia dokonano wyboru władz na kadencję 2020-2023. Miło nam poinformować, iż znaleźli się wśród nich członkowie społeczności naszego Wydziału.  Przewodniczącym Zarządu Głównego Towarzystwa został dr hab. Piotra Kostyło, prof. UKW, natomiast funkcję jednej z zastępczyń będzie pełnić Pani Dziekana dr hab. J. Ostrouch-Kamińska, prof. UWM. Wśród członków Zarządu znalazła się natomiast Dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych WNS dr hab. Marzenna Nowicka, prof. UWM. W skład Głównej  Komisji Rewizyjnej weszła dr hab. Iwona Myśliwczyk, Sąd Koleżeński będzie natomiast zasilała dr hab. Alina Kalinowska-Iżykowska.

Powodem do dumy jest również to, iż w ramach 22 oddziałów działających w ramach Towarzystwa Olsztyński Oddział PTP znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby członków. Obecnie liczy on 52 członków (widoczni na zdjęciu), którzy w większości są pracownikami Wydziału Nauk Społecznych UWM.

Warto przypomnieć, iż Polskie Towarzystwo Pedagogiczne powstało w 1981 roku z inicjatywy członków Polskiej Akademii Nauk, prof. Wincentego Okonia i prof. Bogdana Suchodolskiego. PTP zrzesza pracowników naukowych z obszaru pedagogiki oraz praktyków, którzy podejmują działania na rzecz oświaty i wychowania. Zgodnie z § 11. ust 1. i ust. 2 Statutu Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego celem Towarzystwa jest:

- udział w rozwoju nauk pedagogicznych i popularyzacja ich osiągnięć w kraju i za granicą,

- prowadzenie, wspieranie i propagowanie badań w zakresie nauk pedagogicznych oraz popularyzacja ich osiągnięć.

Wśród inicjatyw, które podejmowane są w ramach PTP można wyróżnić:

- Medal Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego  - przyznawany zasłużonym członkom i współpracującym z nim osobom i instytucjom w dowód uznania szczególnych zasług na rzecz rozwijania nauk pedagogicznych;

- Koło Młodych Naukowców Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego – istnieje od 2016 roku jako organ wspierający działalność badawczą (szczególnie w ramach współpracy międzynarodowej) młodych naukowców będących członkami PTP;

- Konkurs na wyróżniającą się rozprawę doktorską - dotyczy rozpraw z zakresu pedagogiki i nauk z nią współpracujących, obronionych w roku kalendarzowym poprzedzającym rozstrzygnięcie konkursu;

- Konkurs na wybitną monografię naukową;

- Wykłady otwarte wybitnych Profesorów;

- Zjazd Pedagogiczny – organizowany zazwyczaj co trzy lata przez władze PTP oraz ośrodki akademickie, które w danym roku goszczą uczestników Zjazdu;

- Członkostwo w Towarzystwach Międzynarodowych – EERA (European Educational Research Association ) i WERA (World Education Research Association).

PTP Odział w Olsztynie kierowany jest od tego roku przez prof. Marzennę Nowicką, a jego działanie koncentruje się przede wszystkim na:

- wspieraniu rozwoju naukowego członków Oddziału,

- popularyzacji wiedzy pedagogicznej w regionie,

- integracji środowisk pedagogicznych (na poziomie uczelni i etapów kształcenia),

- promocji  Towarzystwa.

Obecnie członkowie Oddziału pracują m.in. nad organizacją konkursu skierowanego do studentów, stanowiącego zachętę do podzielenia się doświadczeniami w postaci krótkiego filmu dotyczącego specyfiki bycia studentem on-line. Konkurs zostanie ogłoszony już wkrótce.

Szczegółowe informacje o działalności PTP można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://www.ptp-pl.org/pl

fot.  wykonał J. Pająk (2019)