Odszedł Śp. Prof. UWM dr hab. Eugeniusz Łapiński (1938 - 2024), wieloletni dziekan Wydziału

Łapiński

10.09.2024 roku odszedł Śp. Prof. UWM dr hab. Eugeniusz Łapiński – pierwszy dziekan Wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego w strukturach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, specjalista nauk humanistycznych w zakresie psychologii (psychologia szkolna i osobowości, psychologia kliniczna, psychologia społeczna), wspaniały nauczyciel wielu pokoleń psychologów i pedagogów.

Pan Profesor przyszedł na świat 10 listopada 1938 roku w Łapach. Ukończył psychologię na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w Uniwersytecie Warszawskim w 1965 roku. Tam też uzyskał stopień doktora pod kierunkiem prof. dr Lidii Wołoszynowej na podstawie dysertacji pt. Metody i środki opieki psychologicznej nad dziećmi i młodzieżą szkolną w Polsce  (1972).  W Uniwersytecie Gdańskim w 1982 r. zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego. W maju 1991 r. został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego WSP. Po przejściu na emeryturę w 2005 roku kontynuował zatrudnienie na stanowisku prof. nadzw. w UWM.

Pracę zawodową rozpoczął 1 października 1965 roku w Wojewódzkiej Poradni Psychologicznej w Olsztynie. W latach 1966 – 1971 był zatrudniony w charakterze nauczyciela psychologa w Studium Nauczycielskim w Olsztynie. W 1968 roku został urlopowany na studia doktoranckie. W okresie od 1 października 1969 do 31 sierpnia 1971 roku pracował w Wojewódzkiej Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Olsztynie.

Z olsztyńskim środowiskiem naukowym związał się w 1971 r., gdzie podjął pracę w Wyższej Szkole Nauczycielskiej, przekształconej w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a następnie w   Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Współpracował z Instytutem Oświaty Rolniczej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (w 1989 r. był jego wicedyrektorem). Wchodził w skład Zakładu Pedeutologii Instytutu Pedagogiki ART, przekształconego w 1998 roku w Instytut Nauk o Wychowaniu ART. Pracował też na Wydziale Nauk Społecznych w Niepaństwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Białymstoku, w Katedrze Administracji Prywatnej Wyższej Szkoły Zawodowej w Giżycku, w Katedrze Administracji Wyższej Szkoły Nauk Prawnych i Administracji im. Leona Petrażyckiego w Wołominie, w Katedrze Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie (Wydział Zamiejscowy w Kętrzynie).

Pan Profesor rozwijał olsztyńską pedagogikę oraz psychologię, kierując Zakładem Psychologii na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Nauczycielskiej, przekształconej później w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a następnie na Wydziale Pedagogiki i Wychowania Artystycznego w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W latach 1972-1973 pełnił funkcję dziekana Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Nauczycielskiej, a w latach 1993-2005 dziekana Wydziału Pedagogicznego WSP, później Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie. W strukturach Wyższej Szkoły Pedagogicznej pełnił także funkcje prorektora ds. dydaktyczno-wychowawczych (1983 – 1984) oraz prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą w trzech kadencjach (w latach 1984-1990). W latach 2005 – 2012 był rektorem Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku.

Położył znaczne zasługi w procesie rozwoju i instytucjonalizacji olsztyńskiej pedagogiki – za jego kadencji Wydział uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora (2000) i doktora habilitowanego (2005) nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika. Należał do grona realizatorów studiów pedagogicznych w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz powołania w niej Instytutu Pedagogiki.

Poza aktywnością organizacyjną, Profesor angażował się w działalność dydaktyczną, społeczną oraz naukową. Jego zainteresowania badawcze dotyczyły psychospołecznych uwarunkowań rozwoju dzieci i młodzieży w dobie transformacji ustrojowej. W dorobku naukowym prof. E. Łapińskiego znalazło się wiele publikacji autorskich i współautorskich, w tym m.in. monografii O orientacji szkolnej i zawodowej (1971), Psychologiczne determinanty działalności zawodowej nauczycieli (1980), Psychologiczne podstawy działalności pedagogicznej nauczyciela w szkole (1993, 1994, 1998). Wypromował kilku doktorów, setki magistrów i licencjatów. Był recenzentem w postępowaniach o nadanie stopnia doktora i doktora habilitowanego.

Pan Profesor udzielał się w wielu organizacjach i stowarzyszeniach, gdzie pełnił następujące funkcje: przewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Stopni Specjalizacji Zawodowych Nauczycieli (1983 – 2000), przewodniczący Rady Społeczno-Naukowej Oddziału Doskonalenia Nauczycieli Instytutu Kształcenia Nauczycieli w Olsztynie, kierownik Naukowo-Dydaktyczny Międzywojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Zarządu Głównego ZNP, wiceprzewodniczący Komitetu Oświaty, Kultury i Sportu Miejskiej Rady Narodowej w Olsztynie, członek Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny (1984 – 1992), członek Rady Naukowej ds. Nieletnich przy Prezesie Sądu Wojewódzkiego w Olsztynie, wiceprezes i prezes Klubu AZS WSP, prezes ZOZ ZNP WSP (1974 - 1979).

Za całokształt działalności Panu Profesorowi przyznano wiele nagród i odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi (1983), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1999), Medal Krajowej Rady Nauki ZNP (1999),  nagrody Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki (1972, 1973, 1983), nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (1980), Medal na stulecie ZNP. Za długoletnie kierownictwo rozwojem pedagogiki w Olsztynie, otrzymał Nagrodę Prezydenta Olsztyna – statuetkę Jakubka (2019).

Interesował się sportem (Akademicki Mistrz Polski w tenisie stołowym), turystyką, tańcem i literaturą piękną. Był żonaty, miał córkę i wnuczkę.

W osobie Śp. prof. Eugeniusza Łapińskiego utraciliśmy wspaniałego nauczyciela i badacza, współtwórcę Wydziału i jego zaangażowanego organizatora, który na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i Bliskim Pana Profesora 

składa

Społeczność Wydziału Nauk Społecznych

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

Ceremonia pogrzebowa Śp. prof. Eugeniusza Łapińskiego odbędzie się we środę 18 września 2024 roku na cmentarzu komunalnym w Dywitach. Poprzedzona zostanie mszą pogrzebową o godzinie 13.00 w Parafii Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Pana Tadeusza 16A w Olsztynie