Odszedł Pan dr hab. Mikołaj Winiarski

M. Winiarski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 12 czerwca w wieku 85 lat odszedł dr hab. Mikołaj Winiarski

Ś.P.

Dr hab. Mikołaj Winiarski

15 czerwca społeczność akademicka żegna dr hab. Mikołaja Winiarskiego, pedagoga społecznego, pedagoga opiekuńczego, metodologa badań pedagogicznych, znawcę zagadnień współczesnej rodziny, edukacji środowiskowej, wpływu środowiska społecznego na funkcjonowanie rodziny oraz edukację dzieci i młodzieży, pracy socjalnej z dziećmi, młodzieżą i rodziną

Profesor zawodowo był związany z Instytutem Badań Edukacyjnych, Wydziałem Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, Wydziałem Pedagogiki i Wychowania Artystycznego a następnie Wydziałem Nauk Społecznych i Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wydziałem Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Pedagogium - Wyższą Szkołą Nauk Społecznych w Warszawie, Wyższą Szkołą Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie, Wszechnicą Polską - Szkołą Wyższą Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Społeczną Akademią Nauk w Łodzi.

Był rektorem Wszechnicy Polskiej - Szkoły Wyższej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej oraz dyrektorem Pedagogium.

Był członkiem Zespołu Pedagogiki Społecznej Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem komitetów i rad naukowych czasopism m.in. „Pedagogika Społeczna”, „Pedagogika Rodziny”. Autor licznych publikacji naukowych m.in. Problemy wychowania w osiedlu mieszkaniowym. Szkice z pedagogiki społecznej (1974), Rodzina - szkoła – środowisko lokalne. Problemy edukacji środowiskowej (2000), W kręgu dorobku pedagogiki społecznej. Studia-szkice-refleksje (2017).

Brał udział w ważnych dla rozwoju olsztyńskiej pedagogiki wydarzeniach m.in. w latach 1999-2002 na Wydziale Pedagogiki i Wychowania Artystycznego UWM realizował projekt badawczy pt. Kierunki zmian i mechanizmy oporu w reformie edukacji oraz systemie opieki, pomocy społecznej i uczestnictwa w kulturze.

Cześć Jego Pamięci!

Ceremonia pogrzebowa śp. Dra hab. Mikołaja Winiarskiego odbędzie się 15 czerwca 2022 r. w Cerkwi św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie.