Odeszła Pani Profesor Maria Jolanta Żmichrowska

Żmichrowska

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 31 grudnia 2022 roku w wieku 70 lat odeszła

Ś.P.

Profesor zw. dr hab. Maria Jolanta Żmichrowska

(24.07.1952-31.12.2022)

pedagog, historyk wychowania, dydaktyk

Profesor, od 1988 roku związana była z Wydziałem Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, następnie w latach 1999-2000 z Wydziałem Pedagogiki i Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pracowała też m.in. w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu, Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej w Łodzi, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, w Akademii Polonijnej w Częstochowie, w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie.

W latach 1993-1996 pełniła funkcję I zastępcy rektora i prorektora ds. kadr Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, kierownika Zakładu Historii Wychowania WSP Olsztyn/UWM (1993-2000). Była też dyrektorem Instytutu Pedagogiki Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Polonijnej w Częstochowie, kierownikiem Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie. Redagowała kilka tomów „Zeszytów Pedagogiczno-Medycznych”.

Autorka licznych publikacji naukowych m.in. Działalność społeczna i oświatowo-kulturalna Towarzystwa Szkoły Ludowej w latach 1891-1939, (1988), Hanna Pohoska 1895-1953, (1995) wydanych przez Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, czy Małżeństwo i rodzina w chrześcijaństwie i islamie. Wspólne tradycje (2007), Szkolnictwo polskie i ukraińskie. Rozwiązania modelowe (2008). Inicjatorka i redaktorka serii wydawniczej pt. „Z dziejów edukacji narodowej i chrześcijańskiej. Ludzie – idee – instytucje”.

Uczestniczyła w ważnych dla rozwoju olsztyńskiej pedagogiki wydarzeniach, działała w Olsztyńskim Forum Naukowym. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie (kw. 31 rząd 1G).

Cześć Jej pamięci!