Obchody Światowego Tygodnia Mózgu na UWM już za nami! WNS zorganizował warsztaty dla najmłodszych

STM

Obchody Światowego Tygodnia Mózgu (14-20 marca 2022) to inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie roli, jaką pełnią nauki zajmujące się mózgiem. Do tegorocznych obchodów z ramienia UWM włączyły się wydziały Biologii i Biotechnologii oraz Nauk Społecznych, które w dniach 15-16 marca 2022 zorganizowały warsztaty, pokazy i wykłady.

Wydział Nauk Społecznych był reprezentowany przez członkinie Koła Naukowego Psychologii „Oblicza”, które pod opieką dr Martyny Kotyśko (opiekuna naukowego koła) przygotowały i zrealizowały w dniu 15 marca 2022 dwa warsztaty dla uczniów II klasy szkoły podstawowej (ze względu na warunki pandemiczne zajęcia odbyły się w małych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego).

Pierwszy warsztat „Emocje na dwóch i czterech łapach – o emocjach człowieka i zwierząt” był prowadzony przez studentki Julię Żywanowską (II rok psychologii, WNS oraz II rok na kierunku Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii, WBZ) oraz MichalinęOrzoł (I rok psychologii, WNS).Warsztat dotyczył emocji obecnych zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, w tym psów. Uczestnicy próbowali wspólnie zidentyfikować, w jaki sposób psy komunikują takie emocje jak radość czy złość i po czym te emocje rozpoznać.

Drugi warsztat „Zasady bezpiecznego postępowania z psem” poprowadziłystudentki Wydziału Bioinżynierii Zwierząt będące członkiniami Koła Naukowego Psychologii „Oblicza” – Alicja Klasa i Marta Walasek (obie są studentkami II roku na kierunku Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii). Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jaka jest różnica między psem pupilem a psem pracującym, jak postępować w obecności psa pracującego, czy też jakich zachowań należy unikać w kontakcie z psem. Przedstawiona została m.in. „pozycja żółwia” oraz inne sposoby postępowania w przypadku psów agresywnych czy lękliwych.

Oba warsztaty zachęciły uczniów do aktywności i dzielenia się swoimi przemyśleniami. Najmłodsi chętnie opowiadali o tym, jakimi zwierzętami sami się opiekują a wspomniana już „pozycja żółwia” stała się hitem przerwy pomiędzy warsztatami. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z całego  wydarzenia, zamieszczonej na profilu UWM na Facebooku: https://www.facebook.com/UWM.Olsztyn/posts/10166738553560144

Dziękujemy za przygotowanie warsztatów i życzymy powodzenia w kolejnych inicjatywach!