Najwyższa ocena programowa dla pedagogiki

PKA Pedagogika

Miło nam poinformować, że decyzją Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej kierunek pedagogika realizowany na Wydziale Nauk Społecznych UWM otrzymał najwyższą, pozytywną ocenę programową. Decyzja została wydana na mocy uchwały z 8 lipca 2021 roku. Ocenę przyznano na najdłuższy możliwy okres, a więc 6 lat.

W podjętej przez Prezydium uchwale wskazano, iż proces kształcenia realizowany na kierunku pedagogika umożliwia studentom osiągnięcie założonych efektów uczenia się. Jednocześnie podkreślono w niej, że wszystkie kryteria zawarte w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 r. w sprawie kryteriów oceny programowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1787), uszczegółowione w załączniku nr 2 do Statutu Polskiej Komisji Akredytacyjnej, stanowiącego załącznik do uchwały nr 4/2018 Polskiej Komisji Akredytacyjnej z 13 grudnia 2018 r. ze zm., zostały spełnione. Oznacza to, iż pedagogika na wydziale wypełnia wszystkie standardy jakości kształcenia przyjęte dla szkolnictwa wyższego.

Procedura związana z oceną programową kierunku pedagogika odbyła się w drugim kwartale 2021 roku. Pierwszym z jej elementów było przygotowanie i złożenie raportu samooceny. Dokument zawierał opis 10 wymaganych kryteriów dotyczących m.in. konstrukcji i realizacji programów studiów, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, czy umiędzynarodowienia procesu kształcenia. Raport został przygotowany przez wydziałowy zespół powołany przez Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, prof. Joannę Ostrouch-Kamińską. Drugim elementem procedury była wizytacja na wydziale dokonana przez zespół oceniający, która odbyła się w kwietniu 2021 roku. Zarówno przygotowanie do oceny, jak i sam raport zostały wysoko ocenione przez ekspertów z zespołu.

Nasze studia pedagogiczne mają długą historię i nawiązują do 50-letniej tradycji olsztyńskiej pedagogiki. Powołanie w roku 1969 Wydziału Pedagogicznego w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Olsztynie zapoczątkowało uruchomienie studiów kierunkowych z pedagogiki oraz umożliwiło prowadzenie badań naukowych z zakresu tej dyscypliny wiedzy. Obecnie pedagogika jest realizowana na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Wśród zakresów oferowanych na pierwszym stopniu wyróżniamy: doradztwo zawodowe i personalne, pedagogikę opiekuńczą oraz pedagogikę szkolną z animacją kulturalną; na drugim stopniu oferujemy natomiast: animację społeczną z projektowaniem edukacyjnym, pedagogikę opiekuńczą z socjoterapią oraz terapię pedagogiczną ze wspomaganiem rozwoju dziecka zdolnego. Studia pedagogiczne nadają uprawnienia do pracy w różnych instytucjach edukacyjnych, opiekuńczych i kulturalnych oraz placówkach sieci pomocy społecznej w charakterze opiekuna-wychowawcy. W zależności od wybranego zakresu kształcenia i zrealizowanych praktyk absolwent pedagogiki może ubiegać się o zatrudnienie w:

- instytucjach edukacyjnych, opiekuńczych i kulturalnych,

- na oddziałach dziecięcych w szpitalach (jako pedagog opiekuńczy), akademickich biurach karier, centrach doradztwa zawodowego, organizacjach pozarządowych,

- wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy,

- wojskowych centrach aktywizacji zawodowej,

- biurach doradztwa personalnego, agencjach doradztwa i pośrednictwach pracy,

- działach realizujących zadania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz doradztwem personalnym.