Młodzież z Ukrainy na Wydziale Nauk Społecznych

Spotkanie

24 marca 2023 r. gościliśmy na Wydziale Nauk Społecznych 12 osobową grupę młodzieży pochodzenia ukraińskiego, obecnie uczącą się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Olsztynie.

Część z nich w Polsce znalazła się tuż przed wybuchem wojny ze względu na zamieszkującą i pracującą tutaj rodzinę, ale są też tacy, którzy trafili na teren Polski bezpośrednio po agresji Rosji na Ukrainę. Ich doświadczenia uchodźczo – wojenne są różne, pochodzą z oddalonych od siebie obszarów Ukrainy, a jednak w Polsce czują się wspólnotą.

Młodzież została uroczyście przywitana przez Dziekana Wydziału Nauk Społecznych dr hab. Joannę Ostrouch-Kamińską, prof. UWM. Następnie uczniowie opowiadali o losach swoich rodzin po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę; doświadczeniach związanych z pielęgnowaniem tradycji i kultury ukraińskiej w przestrzeni szkolnej i rodzinnej na terenie Polski. Dyskutowali także z dr Beatą Adrjan – Prodziekanem do spraw kształcenia Wydziału Nauk Społecznych o ofercie kształcenia WNS oraz możliwości studiowania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Spotkanie zostało zorganizowanie i przeprowadzone przez mgr inż. Henryka Prusa z Katedry Dydaktyki i Wczesnej Edukacji oraz dr Kingę Lisowską z Katedry Pedagogiki Ogólnej i Opiekuńczej.

Pokłosiem spotkania jest nawiązanie współpracy pomiędzy młodzieżą pochodzenia ukraińskiego z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie a Wydziałem Nauk Społecznych w zakresie edukacji międzykulturowej i promowania kultury ukraińskiej wśród społeczności akademickiej. Jeszcze w tym roku akademickim zostaną zorganizowane warsztaty w przestrzeni naszego Wydziału skierowane do studentów oraz pracowników.