Międzynarodowy Tydzień Erasmus w Urbino

W dniach 21-25 marca 2022 r.  pracownice Katedry Pedagogiki Specjalnej i Resocjalizacji dr hab. Beata Antoszewska, prof. UWM, dr hab. Urszula Bartnikowska, prof. UWM,  dr hab.  Katarzyna Ćwirynkało, prof. UWM oraz dr hab. Agnieszka Żyta, prof. UWM uczestniczyły w Ósmym Międzynarodowym Tygodniu Erasmus + DISTUM  w Uniwersytecie  w  Urbino we Włoszech. Kilkunastu naukowców i naukowczyń z dziewięciu uniwersytetów europejskich (Aristotele University of Thessaloniki, Universidad de Deusto, Bilbao, Universität Erfurt, Università degli Studi di Urbino Carlo Bo, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Bauhaus-Universität Weimar, Universitatea Ovidius, Constanta, Universitatea Ovidius, Constanta) miało wykłady i warsztaty ze studentami Uniwersytetu w Urbino.

Spotkania miały charakter hybrydowy – obok tradycyjnych zajęć w salach wykładowych, część profesorów i studentów uczestniczyło w spotkaniach online. W formie tradycyjnej w wykładach wzięły udział dr hab. Katarzyna Ćwirynkało, prof. UWM i dr hab. Agnieszka Żyta, prof. UWM. Prowadziły zajęcia dydaktyczne ze studentami pedagogiki, w tym wygłosiły referaty w ramach spotkań międzynarodowych (Agnieszka Żyta: Assessment and grading in the processes of educating and supporting students with intellectual disabilities, Katarzyna Ćwirynkało: Children with special educational needs in Polish schools. Inclusion as a reality or an illusion?). Miłym akcentem było spotkanie ze studentkami pedagogiki z Uniwersytetu w Urbino – Chiarą Celano i Giulią Paolini, które studiowały na WNS UWM w ramach programu Erasmus+ w semestrze zimowym 2021/2022. Studentki te, w bluzach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przyszły na wykłady naszych pracownic, a następnie stały się dla nich doskonałymi przewodniczkami po okolicznych zabytkach.

Dwie inne pracownie KPSiR – dr hab. Beata Antoszewska, prof. UWM oraz dr hab. Urszula Bartnikowska, prof. UWM wygłosiły wykłady online (Urszula Bartnikowska: Gamification in teaching - learning of students with autism spectrum disorder, Beata Antoszewska: The system of support for students with chronic illnesses in Poland).

Do udziału w programach zachęcamy również studentów Wydziału Nauk Społecznych. Uniwersytet w Urbino we Włoszech jest pięknym, tętniącym studenckim życiem miejscem, a studiowanie poza granicami Polski stać się może niezapomnianą i wartościową przygodą!