Międzynarodowy grant badawczy dla pedagogów z Wydziału Nauk Społecznych

polsko-niemiecka fundacja

Jedną z najnowszych inicjatyw międzynarodowej współpracy naukowej Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie jest grant badawczy finansowany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki pt.: Procesy usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej CareLeavern: eksploracyjne badania porównawcze struktur i praktyk w Polsce i w Niemczech”.

Tematyka badawcza tego polsko-niemieckiego studium porównawczego dotyczy pytania, jak młodzi ludzie, w obecnych systemach wsparcia społecznego w Polsce i w Niemczech radzą sobie z tzw. procesem usamodzielnienia czyli przejściem od funkcjonowania w placówce do niezależnego i samodzielnego życia oraz jakie wsparcie otrzymują wychowankowie od profesjonalnej kadry. Chcemy dowiedzieć się jak przebiega ten proces, jakie są jego realne efekty w stosunku do ram prawnych, definiowanych w przepisach w obu krajach oraz zdiagnozować jakie są najważniejsze różnice i podobieństwa  w tym obszarze między Polską a Niemcami.

Bardzo istotny jest międzynarodowy aspekt projektu, gdyż zespół badawczy tworzą pracownicy naukowo-dydaktyczni polskich i niemieckich uczelni. Po stronie niemieckiej działania kierowane są przez  dr Friederike Lorenz-Sinai z FachhochschulePotsdam - University of Applied Sciences w Poczdamie. Z kolei głównym partnerem po stronie polskiej jest Wydział Nauk Społecznych UWM w Olsztynie, a działania projektowe koordynuje dr Sylwester Zagulski z Katedry Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych, jednocześnie członek grupy badawczej, w skład której wchodzą również dr hab. Hanna Kędzierska, prof. UWM (z tej samej Katedry), dr hab. Astrid Męczkowska-Christiansen prof. AMW z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, dr Piotr Kulikowski z Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu oraz dr Kamila Zdanowicz-Kucharczyk z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Projekt realizowany jest w okresie od października 2021 do czerwca 2022.

Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki promuje ponadgraniczną współpracę polsko – niemiecką. Fundacja wspiera projekty z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, ekonomicznych i prawnych oraz kulturoznawstwa, realizowane przez szkoły wyższe i inne instytucje naukowe. Najważniejszymi kryteriami decydującymi o przyznaniu dotacji są jakość naukowa projektów oraz ich znaczenie dla polsko-niemieckiego porozumienia.

Projekt wspierany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki

GefördertausMitteln der Deutsch-PolnischenWissenschaftsstiftung