IX Seminarium Naukowe Instytutu Nauk Pedagogicznych WNS UWM

W ramach prowadzonych w Instytucie Nauk Pedagogicznych WNS UWM seminariów naukowych 9 grudnia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie z tego cyklu. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów, które wygłosili prof. Stephen Hicks (Rockford University, USA) oraz prof. Piotr Kostyło (przewodniczący Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, UKW w Bydgoszczy).

Wystąpienie Pana Profesora Stephena Hicksa było zatytułowane "Entrepreneurial Thinking in Life for Students: How Can Educators Cultivate It?" i zostało poświęcone refleksji nad kształceniem i przygotowywaniem kolejnych pokoleń do wyzwań rynku pracy, do przyszłych zawodów, których jeszcze nie znamy. Kluczowymi umiejętnościami, jakie uczeń/student powinien zdobywać w procesie kształcenia są: krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów.

Pan Profesor Piotra Kostyło wygłosił wykład zatytułowany „Cele kształcenia i wychowania w świetle filozofii edukacji - w stronę edukacji liberalnej”. Krytycznemu namysłowi poddane zostały wątki dotyczące filozoficznych wyzwań związanych z edukacją, a także edukacji liberalnej, która charakteryzuje się dbałością o: wiedzę (wiedza jako wartość sama w sobie); edukację ogólnokształcącą (nabywanie szerokiej wiedzy i ograniczanie wąskich specjalizacji); edukację antyautorytarną (polegającą na sprzeciwianiu się dogmatyzmowi i wszelkim formom indoktrynacji).

Dziękujemy za ciekawe poznawczo wykłady skłaniające do refleksji nad sensem edukacji w kształceniu przyszłych pokoleń.

Poniżej załączamy CV Szanownych Prelegentów.

Tekst: prof. Małgorzata Ciczkowska-Giedziun

Fotorelacja: dr Lidia Bielinis