Internetowa społeczność „Teamsatorium UWM” - czyli o tym, jak akademicy wspierają się we wdrażaniu efektywnej edukacji zdalnej

 teamsatorium

Kolejny tydzień edukacji zdalnej za nami. Początki nie należały do najprostszych, tym bardziej, że informacja o konieczności przejścia na nauczanie zdalne spadła na wszystkich bardzo nieoczekiwanie. Akademicy stanęli przed ogromnym wyzwaniem przeorganizowania kształcenia, dostosowania metod pracy i poznania nowych narzędzi komunikacji ze studentami. Z pomocą w tym trudnym momencie przyszła akademicka grupa wsparcia pod nazwą „Teamsatorium UWM”. Jest to międzywydziałowy zespół utworzony na platformie MSTeams przez Profesora Stanisława Czachorowskiego z Wydziału Biologii i Bioinżynierii oraz Magister Lidię Bielinis z naszego wydziału.

 

  

Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM – Wydział Biologii i Biotechnologii, Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska (zdj. archiwum prywatne)

Mgr Lidia Bielinis – Wydział Nauk Społecznych, Katedra Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych (zdj. archiwum prywatne)

 

Grupa cieszy się dużym zainteresowaniem, należy do niej obecnie około 100 członków z różnych wydziałów, a koordynuje nią pięciu akademików z WNS oraz WBiB. Poprosiliśmy więc o spotkanie na platformie Teams z autorami projektu i rozmowę na temat okoliczności powstania „Teamsatorium” i idei, jaka przyświecała podczas jej tworzenia. Dość szybko spotkanie przerodziło się w dyskusję nad tym, jak szczególnie ważne staje się dziś uczenie się od siebie nawzajem, dyskutowanie, wymienianie się doświadczeniami. By było to możliwe, muszą znaleźć się chętni, którzy z jednej strony będą czerpać wiedzę od innych, przypatrywać się i zdobywać nowe umiejętności, z drugiej strony będą dzielić się tym, co sami odkryli, wyszukali, nauczyli się. Dzięki temu, że takie osoby znalazły się m.in. na naszym wydziale, jak i WBiB powstało „Teamsatorium UWM”. Czy osiągnęło masę krytyczną i jaką może pełnić funkcję, kiedy wrócimy już do sal akademickich? O tym i  o wielu jeszcze innych intersujących wątkach wspólnego działania autorów projektu na rzecz efektywnej edukacji w całej rozmowie.

Zapraszamy do jej wysłuchania!

https://youtu.be/8HdrzaLuRWw

 

Rozmawiała Joanna Dziekońska