Druga kadencja prof. Joanny Ostrouch-Kamińskiej w Zarządzie Głównym ESREA

Joanna Ostrouch-Kamińska

Dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM, dziekan Wydziału Nauk Społecznych, ponownie została wybrana do Zarządu Głównego European Society for Research on the Education of Adults (ESREA). Będzie w nim odpowiadała za budowanie strategii rozwoju ESREA i jego wizerunku, a także kontakty z przewodniczącymi 13 sieci badawczych, które funkcjonują w obrębie Towarzystwa.

Pierwsze posiedzenie Zarządu Głównego ESREA w kadencji 2023-2025 odbyło się w ostatnich dniach stycznia bieżącego roku w Uniwersytecie w Weronie. To już druga kadencja prof. Joanny Ostrouch-Kamińskiej w Zarządzie ESREA, który wybierany jest przez wszystkich członków Towarzystwa w głosowaniu Internetowym. W jego skład wchodzi zawsze dwanaście osób – w obecnej kadencji, oprócz reprezentantki UWM, są to naukowcy z następujących uczelni w Europie: Linköping University (Szwecja), Maynooth University (Irlandia), University of Milano Bicocca oraz  University of Verona (Włochy), Open University of Cyprus (Cypr), Leibniz University of Hanover (Niemcy), Charles University (Czechy), University of Belgrade (Serbia), University of Turku (Finlandia), University of Warwick (Wielka Brytania), University of Algarve (Portugalia).

ESREA to uznane międzynarodowe towarzystwo naukowe zrzeszające badaczy edukacji dorosłych, którego celem jest wspieranie międzynarodowej współpracy i profesjonalnego rozwoju naukowców poprzez inicjowanie działań w sieciach badawczych i wymianę doświadczeń oraz najnowszych wyników badań, a także opieka nad rozwojem doktorantów, dla których  organizowane są letnie i zimowe szkoły, oraz przyznawane są stypendia na udział w seminariach i konferencjach Towarzystwa.

ESREA powstała w 1991 r. i zrzesza członków z większości europejskich krajów; wydaje własne czasopismo: The European Journal for Research on the Education and Learning of Adults (RELA), indeksowane m.in. w bazie Scopus; współpracuje z wydawnictwem Brill, w którym publikuje monografie w ramach cyklu wydawniczego zatytułowanego Research on the Education and Learning of Adults; organizuje również co trzy lata duży kongres badaczy edukacji dorosłych, a także kilka mniejszych konferencji rocznie, poświęconych problematyce eksplorowanej w ramach sieci ESREA.

Profesor Joanna Ostrouch-Kamińska jest od 2007 r. przewodniczącą sieci ESREA zajmującej się problematyką różnicowania procesów edukacyjnych ze względu na płeć (od czterech lat wraz z prof. Cristiną Vieira z University of Coimbra w Portugalii). W ramach ESREA współredagowała pięć książek wydanych m.in. przez Waxmann (2019), Brill (wcześniej Sense Publishers) (2015), Peter Lang (2008).