Dr Joanna Frankowiak w rozmowie o związkach przemocowych

J.F.

1 grudnia gościem Akademii Ciekawości UWM była dr Joanna Frankowiak, która na co dzień pracuje w Katedrze Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji WNS oraz jest terapeutką w Akademickim Centrum Wsparcia „Empatia”. Podczas rozmowy na żywo zatytułowanej: „Czy to już przemoc czy tylko konflikt? O związkach przemocowych” podjęte zostały wątki dotyczące m.in. różnic między przemocą oraz konfliktem, etiologii przemocy oraz skutków, jakie może ze sobą nieść. Wśród tematów poruszone zostały również zagadnienia cyberprzemocy, przemocy w miejscu pracy, przemocy w rodzinie.

Podczas rozmowy dr Joanna Frankowiak opowiedziała również o idei trwającej na świecie kampanii „Białej wstążki. Stop przemocy wobec kobiet”. Jest to inicjatywa zapoczątkowana niespełna 30 lat temu przez mężczyzn, którzy przypinając sobie białe wstążki, chcieli w ten sposób pokazać swój sprzeciw wobec przemocy w stosunku do kobiet oraz dać wyraz gotowości do przeciwstawiania się w przypadku jej stosowania. Kampania „Białej wstążki” obchodzona jest od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). W tym roku włączył się do niej również Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie za sprawą Akademickiego Centrum Wsparcia „Empatia”.

W rozmowie zorganizowanej przez Akademię Ciekawości uwaga skoncentrowana została także na formach pomocowych w sytuacji przemocy. Dr Joanna Frankowiak przedstawiła propozycje wsparcia, jakie są w tym obszarze oferowane przez członków ACW „Empatia”. Są to m.in. dyżury online odbywające się od 1 grudnia do 10 grudnia bieżącego roku, podczas których każdy członek naszej społeczności uniwersyteckiej,może konsultować się ze specjalistami w obszarze szeroko rozumianej przemocy. Poza tym 9 grudnia odbędą się również warsztaty poświęcone identyfikacji wczesnych sygnałów ostrzegawczych. Ze względu na duże zainteresowanie (grupa grudniowa jest już pełna), planowana jest również organizacja warsztatów w przyszłym roku. Wszystkie osoby, które chciałyby zadać pytania lub skorzystać z form wsparcia „Empatii”, nie tylko podczas trwającychdni przeciwko przemocy, mogą znaleźć niezbędne informacje na stronie internetowej:

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Joanną Frankowiak.