Badaczki WNS UWM w międzynarodowym projekcie COST
Dwie badaczki z Wydziału Nauk Społecznych – dr hab. Katarzyna Ćwirynkało, prof. UWM i dr hab. Agnieszka Żyta, prof. UWM otrzymały nominacje na członkinie Management Committee akcji COST (European Cooperation in Science and Technologu): CA21123 – Cancer – Understanding Prevention in Intellectual Disabilities (Nowotwór – Zrozumienie prewencji u osób z niepełnosprawnością intelektualną) na lata 2022-2026.
Planowana akcja ma na celu wypracowanie i popularyzację wiedzy dotyczącej profilaktyki i prewencji chorób nowotworowych wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, co pozwoli na poprawę praktyk w Unii Europejskiej i poza nią. Artykuł 25 Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami uznaje ich prawo do opieki zdrowotnej. W Strategii Rady Europy w sprawie niepełnosprawności na lata 2017–2023 dostrzeżono niezdolność systemów opieki zdrowotnej do angażowania i włączania osób z niepełnosprawnością w sprawy dotyczące zdrowia. CUPID pozwoli na nawiązanie aktywnego partnerstwa z naukowcami, badaczami, organizacjami pozarządowymi, opiekunami, osobami z niepełnosprawnością intelektualną i decydentami. CUPID ustanowi program badań i przyczyni się do wymiany informacji dotyczących profilaktyki nowotworowej w populacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Krótkoterminowe wymiany naukowe, szkolenia, konferencje i seminaria wykorzystujące podejście hybrydowe będą dotyczyły podkreślonych kwestii. Jest to pierwszy program, który będzie wspierał tego rodzaju działalność.
Koordynatorem Akcji jest Prof. John Wells z Waterford Institute of Technology z Irlandii. Nasze badaczki poza funkcją członkiń międzynarodowego zespołu kierującego projektem (w jego skład wchodzą badacze z 20 krajów Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych), są także członkiniami grupy roboczej 1 (Working Group 1) „The interdisciplinary co-production team” zajmującej badaniami i rozpowszechnianiem ich wyników w środowisku oraz wypracowywaniem strategii prewencji chorób nowotworowych wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną w Unii Europejskiej.