Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - projekt realizowany przez Katedrę Pedagogiki Specjalnej i Resocjalizacji WNS UWM w Olsztynie

ASPE

Projekt: Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – pilotaż (Ministerstwa Edukacji i Nauki realizowany w ramach wdrażania projektu: Edukacja dla Wszystkich)

Katedra Pedagogiki Specjalnej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, we współpracy z Fundacją Fundusz Współpracy – liderem projektu, Fundacją Edukacyjną ODiTK, oraz Stowarzyszeniem „Sztuka włączania” w okresie od 04.05.2020 do 30.09.2023 roku realizuje projekt „Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” - pilotaż.

Celem realizowanych działań projektowych jest poprawa dostępności usług edukacyjnych dla dzieci/uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami, które/którzy doświadczają ograniczeń w samodzielnym funkcjonowaniu na terenie przedszkola/szkoły (w tym: w przedszkolach/szkołach niepublicznych). Działania pilotażowe umożliwią:

- wypracowanie rozwiązań na rzecz uruchomienia w przedszkolach/szkołach usług asystenckich,

- przygotowanie założeń prawnych oraz opisanie niezbędnych kwalifikacji asystenta ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami,

- wprowadzenie opisu kwalifikacji asystenta dziecka/ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (ASPE) do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji,

- opracowanie zasad finansowania i organizacji pracy ASPE,

- opracowanie programów i scenariuszy szkoleń dla asystentów i kadry szkół zatrudniających ASPE,

- przygotowanie pierwszej grupy 640 ASPE do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Zespół badawczy pracuje pod kierunkiem prof. dr hab. Marzenny Zaorskiej. W skład zespołu wchodzą:

• dr hab. Beata Antoszewska, prof. UWM
  • dr hab. Urszula Bartnikowska, prof. UWM
  • dr hab. Katarzyna Ćwirynkało, prof. UWM
  • dr hab. Iwona Myśliwczyk, prof. UWM
  • dr hab. Agnieszka Żyta, prof. UWM

Pilotaż projektu obejmuje całą Polskę.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10. Wysoka jakość systemu oświaty