Ambasador Rwandy w Polsce odwiedził UWM

Ambasador Rwandy w Polsce odwiedził UWM
Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, złożył wizytę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Spotkał się z władzami rektorskimi i Wydziału Nauk Społecznych oraz wygłosił wykład otwarty dla społeczności akademickiej pt. „Rwanda: gospodarka, polityka i relacje z Polską”.

Ambasada Rwandy w Warszawie istnieje od grudnia 2021 roku. Polska jest pierwszym państwem z tzw. byłego bloku wschodniego, w którym otwarto placówkę dyplomatyczną tego kraju. W przyszłym roku z kolei powstanie ambasada Polski w Kigali, stolicy Rwandy.

Ambasador Anastase Shyaka został ciepło przywitany przez społeczność UWM, którą urzekł świetną znajomością języka polskiego oraz sympatycznym usposobieniem.

- Po pierwsze chciałbym podziękować władzom UWM i Wydziału Nauk Społecznych za możliwość spotkania. Gratuluję wam dynamicznego rozwoju, wspaniałej infrastruktury oraz pełnych energii studentów. Życzę wam wszystkiego najlepszego. Bardzo doceniam żywą dyskusję po moim wykładzie - to pokazuje, że poziom edukacji jest wysoki – mówił ambasador Rwandy w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi”.

Rwanda podnosi się po okrutnym ludobójstwie z 1994 roku, z powodu którego zginęło od 800 tys. do nawet ponad miliona ludzi z plemienia Tutsi. Edukacja jest jednym z filarów rozwoju tego środkowoafrykańskiego państwa.   

- Odwiedzam różne uczelnie w Polsce i cieszę się, że otrzymałem zaproszenie również od UWM. Bez szkolnictwa wyższego trudno jest rozmawiać o jakiejkolwiek współpracy między państwami. W Rwandzie postrzegamy edukację jako filar rozwoju i gdy spoglądamy na Polskę, to widać, jak duże związki istnieją pomiędzy nauką a biznesem. Moje wizyty na polskich uniwersytetach, które są otwarte na umiędzynarodowienie, służą nawiązaniu ewentualnej współpracy. Rwandyjczycy są zainteresowani edukacją w Polsce – dodał ambasador.

Szczegóły ewentualnej współpracy pomiędzy UWM a rwandyjskimi uczelniami wyższymi będą omawiane na szczeblach władz uczelnianych i wydziałowych, a tymczasem z odwiedzin ambasadora skorzystali studenci Wydziału Nauk Społecznych, którzy wiedzę zdobywaną na zajęciach mogli skonfrontować z praktyką.  

- Dzięki spotkaniom takim jak to dzisiejsze studenci mają możliwość bezpośredniego uczenia się od osób reprezentujących sfery, w których kształcimy studentów, czyli politologii lub bezpieczeństwa narodowego. W takich sytuacjach akademicka teoria spotyka się z praktyką – młodzi ludzie widzą, że wiedza, którą zdobywają na naszym uniwersytecie, jest wiedzą żywą – powiedziała dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM, dziekan Wydziału Nauk Społecznych.

Prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski zwrócił również uwagę, że w Instytucie Nauk Politycznych UWM, którym kieruje, prowadzone są badania afrykanistyczne.

- Temat Rwandy jest nam bliski. Powstają u nas prace naukowe na temat tego kraju. Sprezentowałem nawet panu ambasadorowi ich spis, aby mógł sobie poczytać, jeśli będzie miał taką ochotę – powiedział prof. Żukowski.

W Polsce studiuje obecnie około 1,5 tysiąca studentów z Rwandy, co czyni nasz kraj najchętniej przez nich wybieranym.

Źródło: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/ambasador-rwandy-polsce-odwiedzil-uwm