17. Międzynarodowy Kongres IASSIDD w Chicago

17. Międzynarodowy Kongres IASSIDD w Chicago

Okres letni dla wielu z nas był czasem obfitującym w pracę i inspirujące wydarzenia naukowe. Jednym z takich wydarzeń był 17. Międzynarodowy Kongres IASSIDD (International Association for the Scientific Study of Intellectual and Developmental Disabilities), który odbył się w dniach od 4 do 8 sierpnia 2024 roku w Chicago. Konferencje IASSIDD to największe, cykliczne wydarzenia, skupiające czołowych przedstawicieli świata nauki, których zainteresowania badawcze skupiają się wokół osób z niepełnosprawnością intelektualną. Interdyscyplinarny charakter tegorocznego Kongresu pozwolił na szerokie, wieloaspektowe zajęcie się takimi zagadnieniami związanymi z niepełnosprawnością intelektualną, jak: jakość życia, zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, rodzicielstwo, rodziny, starzenie się, edukacja włączająca, technologia wspomagająca, polityka społeczna, studia porównawcze, kwestie etyczne i inne. Idee, które zdominowały konferencję to inkluzja (włączanie), równość w dostępie do ról i usług, przezwyciężanie stygmatyzacji oraz zrównoważony rozwój w polityce społecznej. Wśród ponad 1000 uczestników z całego świata, w Kongresie uczestniczyło też sześć polskich naukowczyń: dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, dr hab. Diana Aksamit, prof. APS, mgr Klaudia Majewska-Bielska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, dr hab. Agnieszka Wołowicz z Uniwersytetu Warszawskego, dr hab. Danuta Kopeć, prof. UAM z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i przedstawicielka naszego Wydziału – dr hab. Katarzyna Ćwirynkało, prof. UWM.

Prof. Ćwirynkało wygłosiła dwa referaty, których abstrakty zostały zaakceptowane przez Komitet konferencyjny: jeden współautorski „Mothers and Fathers with Intellectual Disabilities with Lived Experience of Systemic and Family Violence
on Accessing Parenthood” (przygotowany we współpracy z prof. Agnieszką Wołowicz) i drugi samodzielny „Men with intellectual disabilities negotiating their identities as fathers”, zaprezentowany podczas organizowanego na Kongresie Sympozjum „Fathers with intellectual disability: The caregiving role and involvement, influential factors, support and policy”,  na które prof. Ćwirynkało została indywidualnie zaproszona przez prof. Marjorie Anunos z Brock University  w Kanadzie.

Podczas Kongresu wyraźnie wybrzmiało zagadnienie badań włączających z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną nie tylko w roli uczestników badań, ale też współbadaczy. Odbyły się przedkonferencyjne warsztaty na temat tego rodzaju badań, a w trakcie samego kongresu zespoły badawcze, akademicy i self-adwokaci z niepełnosprawnością intelektualną wspólnym głosem podkreślali znaczenie tych badań dla rozwoju nauki i społeczności osób z niepełnosprawnościami. Liczne prezentacje pokazujące wyniki badań włączających wskazały, że rozpoczęty właśnie na naszym Wydziale projekt Narodowego Centrum Nauki „Badania włączające z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną - model metodologiczno-analityczny” realizowany pod kierownictwem dr hab. Katarzyny Ćwirynkało w ramach OPUS-26, dobrze wpisuje się w aktualne trendy obecne w światowej pedagogice osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Kolejny Kongres IASSID odbędzie się w Dublinie w roku 2027 – tam prawdopodobnie też będziemy obecni!