III rok PWE Opieka nad małym dzieckiem studia stacjonarne pierwszego stopnia

Opiekun praktyk z WNS: dr Iwona Cymerman 

iwona.cymerman@uwm.edu.pl

Praktyka ciągła z opieki nad małym dzieckiem: 40 godzin

Realizacja praktyki w roku akademickim 2020/2021 przeniesiona została na semestr letni.

Opiekun praktyk zaplanował spotkanie organizacyjne ze studentami w dniu 23 marca 2021 r.

 

Praktyka relaizowana na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Szczegóły dotyczące realizacji praktyki studenci otrzymają na spotkaniu zorganizowanym przez opiekuna praktyk na platformie Microsoft Teams.

Dokumenty do pobrania i wydrukowania przez studenta:

 

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 grudnia 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 2160) oraz  Zarządzenia Rektora UWMNr 82/2020 z dnia 1 października 2020 roku w sprawie zasad funkcjonowania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w stanie zagrożenia epidemicznego lub epidemii

  1. Miejsce odbywania praktyki

Praktyka realizowana jest na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  1. Cele praktyki

Najistotniejszymi celami praktyki ciągłej są:

  • poznanie specyfiki zawodu opiekuna małego dziecka
  • zdobycie doświadczeń i umiejętności w zakresie pracy opiekuńczo-wychowawczej
    z małym dzieckiem
  • poznanie założeń organizacyjnych i zakresu działań instytucjonalnych form opieki
    nad małym dzieckiem
  • konfrontacja wiedzy teoretycznej zdobytej w trakcie studiów z realiami funkcjonowania instytucjonalnych form opieki nad małym dzieckiem
  • poznanie trudności opiekuńczo-wychowawczych pojawiających się w pracy z małymi dziećmi
    oraz sposobów ich rozwiązywania
  1. Zadania studenta

a)      W porozumieniu z Opiekunem praktyk z WNS student wybiera instytucję, której będą dotyczyły jego działania związane z realizacją praktyki. Z nim również omawia wszelkie wątpliwości.

Instytucją taką może być:

- żłobek, 

- klub dziecięcy

- lub instytucja opieki nad małym dzieckiem zatrudniającej opiekunów dziennych – w grupach jednorodnych lub niejednorodnych wiekowo.

W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru określonej instytucji decyzję podejmuje opiekun praktyk z Katedry Dydaktyki i Wczesnej Edukacji odpowiedzialny za organizację i jej  przebieg.

b)      Przygotowuje i przedstawia opiekunowi praktyk pisemną charakterystykę instytucji i prowadzonych przez nią działań.

c)      Przygotowuje i przedstawia opiekunowi praktyki sześć  różnorodnych scenariuszy zajęć, które mogłyby być przeprowadzone przez niego w określonej placówce (różnorodne aktywności związane ze specyfiką placówki).

Forma pisemnej charakterystyki wybranej placówki i scenariuszy zajęć ustalana jest w porozumieniu z opiekunem praktyki.

d)      Przedstawia opiekunowi praktyk i pozostałym studentom z grupy informacje na temat danej placówki, a także wybrane propozycje swoich działań, o których mowa w pkt. 4c i 4 d podczas spotkania on line na platformie MS TEAMS.

e)      Zapoznaje się (na bazie dostępnych materiałów on line oraz innych źródeł) z instytucją, do której odnosi się realizowana przez niego praktyka - poznaje jej statut, strukturę organizacyjną, plan pacy, obowiązujące w niej zasady BHP, a także historię placówki i rolę, jaką odgrywa ona w lokalnym środowisku.

  1. 4.      Termin odbywania praktyki

a)      Praktyka ciągła w żłobku jest realizowana w wymiarze 40 godzin w trakcie trwania VI semestru studiów pierwszego stopnia, zaś jej odbycie jest warunkiem zaliczenia wspomnianego semestru.

b)      Czas trwania praktyki - do 15 maja 2021 r.

c)      15 godzin przeznaczone jest na: spotkanie organizacyjne dotyczące przebiegu praktyki, przedstawienie pisemnej charakterystyki (wraz ze scenariuszami zajęć) podczas spotkania na platformie MS TEAMS;

d)      25 godzin –  kwerendę informacji dotyczących wybranej placówki, przygotowanie jej pisemnej charakterystyki oraz przygotowanie konspektów zabaw celowych.

  1. 5.      Sposób dokumentowania i rozliczania praktyki

Dokumentami potwierdzającymi zrealizowanie praktyki są opracowane i przedstawione przez studenta opiekunowi praktyk opisane powyżej  konspekty zabaw celowych i charakterystyka wybranej placówki.

  1. 6.      Warunki zaliczenia i kryteria oceny praktyki przez opiekuna praktyk

O zaliczeniu praktyki decydują:

a)      zgodność przebiegu praktyki z instrukcją;

b)      pozytywnie oceniona przez  opiekuna praktyk charakterystyka wybranej placówki

c)      pozytywnie ocenione przez  opiekuna praktyk  konspekty zabaw celowych (poprawność pod względem merytorycznym, metodycznym i formalnym, atrakcyjność zabaw