II rok Pedagogika wczesnej edukacji studia stacjonarne drugiego stopnia

Opiekun praktyk z WNS: mgr Milena Kaczmarczyk

milena.kaczmarczyk@uwm.edu.pl

Praktyka ciągła: nauczycielska w szkole 120 godzin

Opiekun praktyk zaplanował spotkanie organizacyjne ze studentami w dniu 8 lutego 2021 r. o godz. 18:00

 

Dokumenty do pobrania i wydrukowania przez studenta:

Olsztyn, 2.03.2021r.

Szanowni Studenci,

Praktyki są warunkiem niezbędnym do zdobycia kwalifikacji nauczycielskich, uzyskania przygotowania pedagogicznego, czy zdobycia kompetencji do wykonywania zawodu. Dokładamy wszelkich starań, aby dokumenty znajdujące się na stronach praktyk spełniały, mimo pandemii wszelkie formalne wymogi z tym związane.  Ostatnia informacja z WNS dotyczącą praktyk dotyczyła rządowej zmiany z 27.02.2021 o przejściu woj. Warmińsko – Mazurskiego w tryb zdalnego nauczania i była wiadomością podaną po 3 tygodniach aktualnie na WNS realizowanych praktykach w szkole. Instrukcja praktyk, o których mowa w komentarzach jest uniwersalna co do zasady i związana z koniecznymi warunkami uzyskiwania uprawnień  i osiągnięciem efektów uczenia się, niż detalicznymi wskazówkami, jak ma się odbywać praktyka w pandemii (tyle jest jej wariantów, ile szkól i w nich istniejących obostrzeń)…

Opiekun praktyki (II rok PWE II stopnia) obecnie realizowanej na WNS zorganizował spotkania organizacyjne, na których omawiał sposób odbywania praktyk w nowym trybie,  przekazał informację o szkołach, które przyjmują studentów, był dostępny SMS-owo, na teams’ie (pełna dokumentacja została mi przekazana). Po konsultacjach wprowadzono udogodnienia:  wcześniejsze, jak i na późniejsze odbywanie praktyk, odbywanie praktyki w innych placówkach niż publiczne szkoły podstawowe, odbywanie wszystkich godzin praktyki w jednej klasie, realizowanie godzin dodatkowych poprzez przygotowanie aplikacji czy platform edukacyjnych. Modyfikacjom uległy wszelkie godziny realizowane poza obserwacjami i prowadzeniem zajęć. Wszystkie zmiany były ze mną konsultowane.

W trosce o możliwość ukończenia studiów realizujemy zalecenia ministerialne, które nie stanowią o zwalnianiu z praktyki, ani o realizacji praktyk poza placówką edukacyjną, ale o konieczności realizacji praktyk pedagogicznych „w ramach kształcenia na odległość” [Dz.U. poz. 726 z 23 kwietnia 2020],  [Dz.U. poz 312 z 17 lutego 2021r.], „które będzie realizowane w formie zajęć praktycznych (…) właściwych dla przedszkola, szkoły realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość” [Dz. U. 2160 z 2 grudnia 2020]. Dzięki praktykom realizowanym w trybie zdalnym studenci, mimo czasu pandemii mogą uzyskać kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu. I to jest zadaniem Wydziału. 

Na Wydziale Nauk Społecznych narracja, w której stawia się po dwóch stronach bariery „my i wydział” brzmi niepokojąco. Rozumiemy niezwykle trudną sytuację, w której studenci i właściwie wszyscy w kraju i na świecie w okresie pandemii się znaleźliśmy. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby w tej sytuacji umożliwić studentom zapewnienie dobrego poziomu wykształcenia i uzyskania uprawnień. Zamiast narracji my i Wydział dołóżmy (wszyscy!) wszelkich starań, aby mówić, że Wydział to My…, wspólnota studentów, wykładowców i pracowników administracji (cichych, często niezauważonych,  bohaterów wszelkich aktywności edukacyjnych na WNS).

W razie potrzeby chętnie odpowiem na wszystkie pytania, i spotkam się z zainteresowanymi osobami w celu rozwiązania pojawiających się problemów. Zapraszam do spotkania bezpośredniego na Wydziale, podczas dyżurów dziekańskich (dane na stronach WNS). Godziny i kod dostępu do konsultacji zdalnych podany jest na USOS. Adres mailowy także znajduje się na stronach. Zapraszam do bezpośredniego sposobu rozwiązywania problemów na WNS.

Z uszanowaniem,

Pozostaję do dyspozycji

Prodziekan ds. kształcenia dr Beata Adrjan