STUDIA PODYPLOMOWE W ZAKRESIE TRENER WARSZTATU UMIEJĘTNOŚCI PSYCHOSPOŁECZNYCH

Studia adresowane są do osób, które  chcą  przygotować się do profesjonalnego  prowadzenia  warsztatów  i szkoleń oraz tych,  którzy już to robią, lecz zależy im na  podniesieniu  własnej wiedzy, umiejętności i kompetencji.  Zapraszamy   pedagogów,  psychologów,  socjologów, pracowników świetlic, wychowawców,  pracowników ośrodków pomocy społecznej, szkoleniowców, edukatorów, pracowników  organizacji samorządowych,  organizacji non-profit , fundacji, urzędów pracy itp., chcących  profesjonalnie prowadzić: warsztaty  psychospołeczne  dla  dzieci, młodzieży, warsztaty   profilaktycznych  realizowane  w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, szkolenia i warsztaty  dla dorosłych.

Studia podyplomowe składają się z trzech modułów: Pierwszy – teoretyczny, podczas którego uczestnicy zdobędą ogólną wiedzę niezbędną do podejmowania działań psychospołecznych. Drugi – praktyczny w trakcie którego uczestnicy będą rozwijać własne umiejętności intra i interpersonalne, kompetencje umożliwiające pracę z grupą z uwzględnieniem procesu grupowego, doświadczą szeregu metod aktywizujących grupę, będą konstruować scenariusze warsztatów. Trzeci - superwizyjny, w trakcie którego uczestnicy będą mieli możliwość poprowadzenia tzw. etiud warsztatowych pod bezpośrednią superwizją trenerów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Kompetencje nabyte bądź rozwinięte w trakcie studiów:

W toku studiów uczestnicy zostanę wyposażeni w wiedzę na  temat  psychospołecznych i kulturowych uwarunkowań procesów edukacyjnych oraz specyfiki pracy z grupą,  sposobów konstruowanie warsztatów psychoedukacyjnych (określanie celów, pisanie scenariusza, dobór metod, ewaluacja).

Zdobędą  umiejętności i kompetencje interpersonalne pozwalające na :

• Skuteczne komunikowanie się z grupą oraz animowanie jej działań
  • Integrowanie wiedzy teoretycznej z praktyką
  • Skonstruowanie scenariusza 16 godzinnego warsztatu umiejętności psychospołecznych uwzględniającego istotne problemy społeczne.
  • Poprowadzenie warsztatu tematycznego  z uwzględnieniem dynamiki procesu grupowego
  • Dostrzeganie znaczenia ról grupowych i faz rozwoju grupy
  • Korzystanie z różnorodnych metod aktywizujących grupę
  • Świadome  i refleksyjne  podejście do podejmowanych działań   oraz  budowanie indywidualnego warsztatu  trenera/ki.
  • Zwrócenie uwagi na równość i różnorodność w pracy z ludźmi.

2 semestry

• formularz podania wydrukowany z systemu IRK UWM
  • odpis dyplomu studiów wyższych
  • jedno zdjęcie legitymacyjne